52 legkaart van internationaal-economische verhoudingen Han- zeaten en Nederlanders onder hen Hollanders het meest, doch ook wel Friesche en Zeeuwsche schippers voeren hout, werk, want en dergelijke waren uit het Oosten en lakens uit de Nederlanden naar Spanje en Portugal, en brengen vandaar wol, zuidvruchten en zout terug, die van Walcheren naar Engeland en de Oostzee worden gedistribueerd de En- gelschen1) komen met lood, lakens en bier-), en nemen haring en zuidvruchten als retourlading mee de Bretons met zout en wijn, die voor een deel ook door eerstgenoemde groep van schippers worden aangevoerd uit Brouage, Bordeaux, La Rochelle, waarvoor beide vooral haring als retourlading schij nen mee te nemen Spanjaarden en Portugeezen brengen in concurrentie met dezelfde schippers de produkten hun ner landen, en voeren, voor zoover bekend, hout en ander scheepsmateriaal mee terug enkele malen laten zich ook Skandinaviërs en Italianen uit Genua, Florence, Venetië of Messina in Arnemuiden zien 3Het zal de taak der vol gende bladzijden zijn het verkeer van al deze naties in hun diverse verhoudingen nader te schetsen 4Hier mogen echter eerst nog enkele cijfers daarover volgen, die de relatieve be- teekenis dier verschillende landen in dit verband doen zien. De beide eerste rekeningen van den uitvoer te Middelburg, die over Febr. 1543Febr. 1544 loopen, zijn hiervoor weinig bruikbaar, doch uit de volgende laat zich opmaken deze 1) De Schotten kwamen meer te Veerehun voornaamste invoer artikelen zijn zalm en kolen, uitvoerartikelen ijzer en zuidvruchten. 2) Beide laatste artikelen werden ook wel door Waterlanders van daar aangevoerd. 3) In 1566/67 betaalde zelfs een schip uit Brazilië ankerage te Middelburg zie Bronnen III p. 826. 4) Ook de Fugger en Welser, uit Augsburg, traden met Middelburg in relatie. In 1513 werd hun in grand comité een maaltijd aangeboden en een wijngeschenk vereerd, zie Bronnen II no. 298.

Archief | 1935 | | pagina 118