55 muiden 53), van 81 Waterland, en hoorden 7 in andere Hol- landsche steden thuis, 12 in Brugge en Sluis, 3 in andere Nederlandsche plaatsen, 43 in Spanje, 59 in Portugal, 1 in Engeland, 16 in Hanzesteden, 2 in Ragusa, terwijl van 24 de Heimat niet wordt genoemd. Dat aan deze cijfers, die zich bovendien door een groote mate van grilligheid kenmerken, echter slechts betrekkelijke waarde is toe te kennen blijkt duidelijk, wanneer wij hen ver gelijken met de gegevens der rekening van het jaar 1551 x). Van den loop der internationale handels- en scheepvaart verhoudingen via de Walchersche reede geven niettemin ook zij een duidelijk beeld. Bovenstaande schets van deze toenmaals wijdberoemde reede zou, in al haar beknoptheid, niet volledig zijn, wanneer wij ten slotte niet met een enkel woord melding maakten van het ambt van hem, die hierover de justitieele en vooral de administratieve bevoegdheden uitoefende, de baljuw van den watere 2De oorsprong van diens functie moet worden ge zocht in het baljuwschap van Arnemuiden, dat bij den aan vang der Bourgondische administratie in tweeën werd ge splitst aan een van beide baljuwen bleef het hoofdambt huns voorgangers, de ander, de baljuw van den watere, of water baljuw, welk modern klinkend woord reeds vroeg voorkomt, werd in het bijzonder met de zorg der haven-aangelegenheden belast. Drieërlei bevoegdheid was hem toebedeeld het oefe nen van justitie en politie op de Walchersche reede, waarmede in de praktijk gepaard ging het doen van ,,arrestamenten van sculden ter clachte van partiënhet innen van het anke- ragegeld en, althans oudtijds, van het cancelioen. Zijn jurisdictiebevoegdheid was aanvankelijk niet zeer groot3); met de vooruitgang van de scheepvaartbeweging langs de 1) Bronnen III nos. 681, 682. 2) Voor hetgeen volgt, zie ook Sneller, Walcheren p. 78 vlg., en Bronnen III nos. 190, 215, 395, 457, 467, 618, 688, 866. 3) Voor de geschillen hierover met Middelburg, zie Sneller, a.w.p.82, 85.

Archief | 1935 | | pagina 121