58 voor in de welsprekendste termen zijn gunstige ligging aan 1). De Engelsche kooplieden waren, zooals nog in bijzonderheden zal blijken 2), ook zonder dat hun stapel er officieel gevestigd was steeds in grooten getale te Middelburg komen handelen, maar er was de stad veel aan gelegen, dat ook zij hun resi dentie natiewijs" binnen haar muren zouden houden. In 1512 scheen dit te zullen gelukken, toen voor zeven jaar een over eenkomst werd gesloten betreffende hun vestiging aldaar3). Inderdaad kwamen de kooplieden officieel binnen Middel burg, maar vóór de genoemde termijn verstreken was waren zij reeds weer verdwenen4). En toen, in 1558, Calais aan Frankrijk was teruggegeven, deed de stad, in samenwerking met Leiden, een poging om den stapel der Engelsche wol te verwerven5). Ondanks het feestelijk onthaal, de rijke ge schenken en de gunstig schijnende voorwaarden, aan de gecommitteerden van den stapel aangeboden, had Middelburg ook hierbij geen succes Brugge werd boven de Arnestad uitverkoren. Gunstiger echter waren haar kansen ten aanzien der wes- tersche waren. In 1521 richtte Middelburg tot den keizer het verzoek aan de stad te willen accordeeren ,,1'estaple de tout les vins, weddes, fer, huylles et fruys» qui doresenavant viendront de la mer occidentale et du coté de west, si avant qu'ilz toucheront le stroom de la mer et les rivieres de nostre pays de Zeellande, assavoir de Wielinghe, Bareshoucke et le Roompot" het privilege van 1433 was, naar men ziet. nog niet vergeten waarvan men verbetering van den als zeer slecht geschilderden toestand hoopte6). Aan zekeren Hans van Oosten werd het vervaardigen van een „patroon" van Walcheren opgedragen, dat aan de regeering zou worden 1) Kölner Inventar I no. 2139. Waarover de onderhandelingen liepen, die in 1519/20 met de Hanze werden gevoerd (zie Bronnen II no. 304), blijkt helaas met. 2) Zie hierna 3. 3) Bronnen III no. 447. 4) Bronnen II p. 441. 5) Bronnen III nos. 744, 749, 751, II no. 342, p. 505. 6) Bronnen III no. 490 zie ook II p. 448.

Archief | 1935 | | pagina 124