59 vertoond, en naar den trant des tijds werden aan verschillende grootmachtigheden op hoop van zegen geschenken ver eerd 1De keizer droeg aan ee.nigen zijner ambtenaren voor hen was het smeersel voornoemd bestemd op hiernaar een onderzoek in te stellen. Hoe dit is afgeloopen, weten wij niet, doch de conclusie, die Leiden voor zijn deputatie ter dagvaart nam2), deed voor Middelburg weinig goeds ver wachten. In October 1549 diende de stad in ieder geval weer een dergelijk verzoekschrift in, nadat eenige maanden daar voor er met den heer van Beveren over was gesproken 3 Een landsheerlijke beslissing is ook hierover niet bewaard, doch de veronderstelling ligt voor de hand. dat ook zij niet gunstig is geweest. Slaagde de Arnestad er dus niet in, weer een algemeen stapelprivilege machtig te worden, ten aanzien van een der belangrijkste westersche waren, den wijn. had zij meer succes. In den loop der 15e eeuw, toen Brugge ten ondergang nijgde, hadden de Bretons de eerste verschenen in 1445, doch hun lading is onbekend meer en meer dit produkt van Zuid-West-Frankrijk naar Walcheren gevoerd4), dat daarvoor blijkbaar een bijzondere geschiktheid heeft gehad, en naast hen kwamen in de 16e eeuw Hanzeaten en Water landers met Fransche, en ook Spaansche, wijnen naar de Arnemuidsche reede. Maar hoezeer Middelburg ook hun voor keur had, andere steden lieten niet na te trachten, dit voor- deelige verkeer binnen hun muren te trekken.Twee 3ernstige concurrenten had de Arnestad hierbij de heer van Beveren en die van Bergen-op-Zoom. en van deze beiden was de eerste haar wel het gevaarlijkst. Want sinds hij, naast zijn 1) Bronnen II p. 447 n. 3. 2) Bronnen ITI no. 486 „dat zeer te letten staet up nyewicheden. ende niet lichtelicken in nyewicheden en behoert te stemmen ende dat men doen sal by den anderen steden". 3) t.a.p. no. 660. 4) Zie hiervoor dr. W. S. linger, De scheepvaart der Bretons naar de Walchersche reede (Bijdr. Vad. Gesch. Oudh. VI 8 p. 225 vlg.). 5) Ook Zieriksee was, zooals nog nader blijken zal, niet geheel zonder gevaar. In 1511 deed deze stad een poging, de Bretons tot zich te lokken, zie Sneller en Linger, Bronnen no. 491.

Archief | 1935 | | pagina 125