60 oorspronkelijk domein, Veere, in 1453 ook eigenaar geworden was o.a. van Vlissingen, omklemde zijn gebied ter weerszijden Middelburg's verbinding met de zee1). Eindeloos waren de moeilijkheden en groot was de zorg, die deze toestand aan de stad bereidde herhaaldelijk werd door Middelburg hier over bij den landsheer geklaagd. In 1496, in 1519 en in 1521 deed de heer van Beveren een poging, de Bretons/naar Veere te lokken 2als een dreigend zwaard hing Middelburg de mogelijkheid boven het hoofd, dat de haven van Vlissingen door hem zou worden verbeterd en vergroot. Wel had keizer Karei, die de stad steeds zeer gunstig gestemd is geweest, in 1536 het maken van havens en kaaien tusschen Arne- muiden en Vlissingen verboden3), maar de heer van Beveren liet niet af en in 1545 tastte hij, onder voorwendsel dat de bedoelde vergrooting der haven alleen ten dienste was der visscherij, door. Middelburg verzocht van hem de pertinente verklaring, dat hij de stad niet van de negotiatie van wijn, olie, fruit en grof zout zocht te berooven, noch eenige vreemde natie aan haar wilde onttrekken alleen die goederen zouden er mogen worden opgeslagen, die door inwoners van Vlis singen waren aangevoerd, waarvan men dan nog te Middel burg een verklaring moest komen afleggen4). Bij het boven genoemde verzoek om den westerschen stapel te mogen krij gen, werd dit streven herhaald en geaccentueerd alleen haring en visch en de goederen, die Vlissingers op eigen schepen zouden aanbrengen, mochten in de Scheldehaven worden gelost. Ook ten aanzien van Veere droeg Middelburg zijn wenschen voor het mocht de goederen, „specialicken" op die stad „bevracht ende geconsigneert, genadiglijk be houden' maar „goeden ofte coopmanscepen van vendainge, als wijn, fruyt ende olie", mochten aldaar niet worden opge slagen. Kan het verwondering wekken dat de stadsregeerders in 1558, toen de laatste heer van Veere dan eindelijk ge storven was en het markiezaat te koop kwam, er op bedacht 1Zie ook Sneller, Walcheren p. 47 vlg., p. 70 vlg. 2) Sneller en Unger, Bronnen nos. 214, 539, 552, 567. 3) Bronnen I no. 661. 4) t.a.p. no. 669.

Archief | 1935 | | pagina 126