63 Doch zonder strijd in den aanvang is haar dit niet gelukt. Haar beide Walchersche concurrenten, doch ook en daarnaast Zieriksee en Bergen-op-Zoom, ja zelfs het verre Amster dam zaten de stad dwars. Reeds in 1511 klaagde de regeering van Middelburg, dat het plakkaat van 1508 slecht werd onderhouden, waardoor de landsheer in zijn tollen werd benadeeld en de kooplieden vandaar zouden vertrekken naar andere steden, „anderen particulieren heeren" dit sloeg op den heer van Beveren en den markies van Bergen „toebehoirende", en verzocht stipte naleving der landsheer lijke voorschriften, hetgeen dan ook geschiedde2). De kooplieden zochten zich echter van den dwang dezer voorschriften te ontdoen eenigen tijd daarna werd tenminste geklaagd, dat de wijnen meest werden verkocht in het schip, „makende Zoe (de coopluyden) van hueren scepen huer kelders ende pachuysen Karei V zag zich dan ook een- en andermaal genoopt, de voorschriften betreffende de gauge te hernieuwen; in October 1523 3en in Juni 1524 4werd het plakkaat opnieuw afgekondigd. Middelburg ontzag zich echter niet, de ontduikingen van zijn concurrenten moede, zich zelf recht te verschaffen zoo deed de stad in 1524 beslag leggen op 150 vaten Franschen wijn, die met voorbijgaan van haar kraan naar Veere, waar zij voor de hofhouding van heer Adolf van Bourgondië moesten dienen, waren ge voerd5), en in 1538 onderhield zij uitleggers bij Rammekens, die de schepen, die naar Bergen-op-Zoom zouden willen doorvaren „contrarie de oude gewoonte ende privilegiën deser stede", moesten aanhouden5). Gelijk wij reeds zagen, werd deze aanval van Bergen met succes afgeslagen. Maar kort daarop dreigde Middelburg s monopolie een groot gevaar van den kant van Zieriksee. Reeds in 1520 was er sprake geweest van aanvoer van wijn aldaar door een Franschman7in 1540 streefde deze stad naar afschaffing van het privilege 1Sneller en Unger, Bronnen no. 685. 2) Bronnen III no. 432 zie ook II no. 296 p. 432. 3) Sneller en Unger, Bronnen no. 562. 4) t.a.p. no. 564. 5) t.a.p. p. 324 n. 1. 6) Bronnen II p. 478. 7) t.a.p. p. 448.

Archief | 1935 | | pagina 129