VI andere zijde voorgesteld wordt (Zie 'Ontwerp-Regeling van het oudheidkundig bodem-onderzoek en de bewaring van voor- en vroeghistorische vondsten in Nederland' art. 9, 1934 Oudheidk. Jaarboek (4) 3, 104). De Steenenkamer is omstreeks 1882 van de afdeeling'Oud en zeldzaamheden afgesplitst en sedert 1888 is het tegen woordige vertrek als zoodanig in gebruik. Het verslag 18851893 vermeldt (p. 88) 'De verzame ling fossilia, waaronder alle in of bij den grond gevonden voorwerpen in ruimen zin verstaan worden, heeft in de van een goed bovenlicht voorziene zoogenaamde steenenkamer eene geschikte verblijfplaats en trekt, vooral wat de te Dom burg gevonden voorwerpen betreft, zeer de belangstelling.' In den catalogus van 1890 (den laatsten, die gedrukt werd,) omvat deze afdeeling beenderen van den mammout, altaren van Nehalennia en andere voorwerpen van het strand bij Domburg, vondsten uit de vluchtbergen en van het verdron ken land van Zuid-Beveland, 'een Christuskop van natuur lijke grootte, van gehouwen steen met bloeddroppels op het voorhoofd', een 'koperen tabaksdoos met de afbeelding van keizer Frans en Maria Theresia, gevonden in de gracht te Middelburg', en nog veel meer, voorwaar een heterogene verzameling. Tegelijkertijd werden de kiezen van recente olifanten terecht tot de zoologica gerekend de oorspronkelijke afbeeldingen van de Nehalennia-altaren waren in de 'Ze- landia illustrata' geborgen de munten uit den tijd van den Nehalennia-tempel, in de nabijheid hiervan gevonden, lagen in de muntenkamer een grafsteeen Ao 1566 behoorde met andere soortgelijke tot de 'geschiedkundige voorwerpen', omdat deze zerken het museum niet direct uit den grond bereikt hadden. De toenmalige indeeling van ons museum was dus zuiver technisch en hield met historische tijdperken geen rekening. Het systeem kwam min of meer overeen met dat van 's Rijks musea te Leiden en Amsterdam, waaruit deze zich de laatste jaren met eenige moeite, dunkt mij, met rap porten van commissies en procedures voor het Ambtenaren-

Archief | 1935 | | pagina 12