65 zuimde geen poging, om herziening dezer zoo ongunstige bepalingen te verkrijgen1). De landvoogdes, niet doof voor de klachten der Arnestad, die zich op het plakkaat van 1524 beriep ten aanzien van haar gepretendeerd monopolie en ook inzake de regeling der bovengenoemde vier uren in verband met de wisseling van het tij een verandering wenschte, gaf eenige maanden later een interpretatie van het gewraakte plakkaat, waarbij „na rype deliberatie" werd bepaald, dat de Fransche wijnen, die zouden passeeren voorbij de haven van Middelburg en Arnemuiden en daar wilden ontladen, „zullen sculdich zijn stapel te houden binnen de voirscr. stede van Middelburch", doch als de wijnschepen zouden varen door de Roompot of over de Honte, zij hun stapel zouden moeten houden te Zieriksee2). Groot schijnt het succes niet, doch althans voor een deel van den wijnaanvoer bleef Middelburg dus de gedwongen marktplaats. Daar van het oude archief van Zieriksee weinig over is weten wij omtrent het effectieve bezoek van wijnschepen aan deze stad niets, en ook de overige bronnen brengen hierover geen gegevens. Veel schade zal zij Middelburg wel niet hebben aangedaan zooals uit de talrijke bevrachtingscontracten, te Bordeaux gesloten 3), blijkt, bleef uit den aard van haar ligging en beteekenis de Arnestad voor en na het doel van misschien niet alle, dan toch van de meeste Fransche wijnkooplieden. Toch liet de stapelgedachte het stadsbestuur geen rust. In 1556 diende het bij den landsheer een request in 4), waarin, na een jammerklacht over den achteruitgang der stad tenge volge van het verloop van een groot deel van het verkeer naar haar Walchersche concurrenten en naar Antwerpen, werd herinnerd aan het vroeger verleende privilege van de gauge men had hierbij het plakkaat van 1524 op het oog, en zweeg listiglijk over de minder gunstige regeling van 1546 en werd geklaagd, dat die van Antwerpen door spits vondige uitlegging het voorschrift ten detrimente van Middel- 1) Sneller en linger, a.w. nos. 673676. 2) t.a.p. no. 677. 3) Zie bv. t.a.p. nos. 698, 699, 713—721. 4) Bronnen III no. 731. Zie ook no. 729. Archief 1935. 5

Archief | 1935 | | pagina 131