66 burg krachteloos wisten te maken de stadsregeering verzochi daarom den koning toe te willen staan, dat alle wijnen, vóór Walcheren komende van het Westen, niet behoorende aan burgers van andere Nederlandsche steden, zouden moeten worden gevoerd naar Middelburg, om daar te worden ge- gaugeerd, gemeten en geteekend en eerst daarna naar andere steden te mogen worden vervoerd. Een beslissing van den koning is niet bekend. Kort daarop echter verkreeg Middel burg langs rechterlijken weg, wat het langs den administra tieven waarschijnlijk niet is gelukt. Reeds dadelijk na het boven reeds genoemde plakkaat van 1546, dat den Franschen kooplieden toestond de wijnen, voor Brabant bestemd, te mogen verstapelen in Antwerpen of Bergen-op-Zoom, waren moeilijkheden gerezen met het snel zich ontwikkelende Ant werpen Bergen-op-Zoom's rol was toen vrijwel uitge speeld daar Middelburg er zich kwalijk bij neer kon leggen, dat zoodoende een deel van de in de Wielingen arri- veerende wijnschepen aan zijn kraan zou ontgaan1). Ook hier het conflict van angstvallig vasthouden aan verouderende privileges en een betrekkelijke handelsvrijheid Jarenlang sleepte een proces tusschen beide steden, totdat tenslotte in October 1559 een voor Middelburg gunstige beslissing viel de Groote raad besliste, dat die van Antwerpen ten onrechte zich hadden verzet tegen het arrest, door de kxaanmeesters van Middelburg in 1548 gelegd op een schip met Fransche wijnen, dat, bestemd voor Antwerpen, tengevolge van slecht weer de haven van Vlissingen binnen was geloopen zonder te voldoen aan de verplichting, de lading te Middelburg te gaugeeren2). Trotsch op de voor hun stad zoo gunstige be slissing, bepaalden wet en raad daarop, „dat men zal doen arresteeren by den craenmeester alle de schepen, van Westen commende in deze landen, zoe leggende op Vlacke ofte voer 1Zie hiervoor ook de mededeeling, dat de Vlissingers de uit zee komende wijnschepen waarschuwden, ,.dat zy Vlaenderen aen boort houden souden, teneynde zy nyet gearresteert souden werden by die van Middelburgh om te commen ter naester crane ter gauge", Bron nen II p. 499. 2) Sneller en linger, Bronnen no. 755.

Archief | 1935 | | pagina 132