67 Vlissinghe, mitsgaders ooc alle andere, commende varen de Wielingen in, geladen met wynen, ten eynde te commen alhier binnen Middelburch" 1spoedig werd ook een in structie vastgesteld voor den kraanmeester inzake hetgeen hij moest doen bij aankomst van westersche wijnen 2). Rigoureus heerschten de Middelburgers nu over de Hontemet uit leggers bewaakten zij de monding, en te Antwerpen hadden zij hun spionnen3). Het in rechten verloren hebbende, wierp de Scheldestad het dan ook over een anderen boeg, en ver zocht den koning afschaffing van het aan Middelburg in 1524 verleende privilege4doch ook hier kreeg Antwerpen de kous op den kop de landvoogdes vond geen reden, het bestreden edict te herroepen, en stond aan de stad alleen toe, mededeeling te doen van eventueele klachten betreffende geweld, door die van Middelburg gepleegd. Nog tot 1561 duurde deze strijd, toen de regeering van Middelburg een memorie tegen de klachten der Brabantsche staten deed op stellen5), waarin zij nog met een beroep op de reeds lang obsoleet geworden stapelprivileges van 1405 en 1433 kwamen aandragen Een beslissing schijnt verder niet te zijn genomen, maar dat ook zoo de Arnestad een buitengewone aantrek kingskracht behield op de van het Westen aangevoerde wijnen, bewijzen de rekeningen die daarover uit 1565/66 en volgende jaren 6) zijn bewaard en waarop wij nader in ander verband terug zullen komen daaruit blijkt, dat driekwart van den wijn, die in die jaren in de Nederlanden werd aan gevoerd, naar Middelburg werd gebracht. Lang heeft de stad 1) Sneller en linger, a.w. p. 455 n. 1. 2) Bronnen III nos. 768. 769. 3) Sneller en linger, a.w. p. 471 n. 4. 4) ta..p. no. 757. Voor de in vergelijking met Middelburg veel minder beteekenende wijnhandel der Scheldestad, zie Goris, Colonies mar- chandes p. 256258, 268. 5) Sneller en linger, a.w. no. 763. 6) t.a.p. nos. 778, 785. Nog diep in de 17e eeuw, o kracht der traditie, komen klachten voor over het breken van lading en zending daarvan naar Viissingen van voor Middelburg bestemde wijnschepen zonder het kraanrecht aldaar te hebben voldaan zie bv. Register ten rade (Gem.-archief, Middelburg) d.d. 20 Mei 1644.

Archief | 1935 | | pagina 133