68 echter niet geprofiteerd van dezen haren triomf. Door de gebeurtenissen van 1572 en volgende jaren stortte heel het Middelburgsche handelssysteem in, en toen het opklaarde brak een periode van gansch andere organisatie van het economisch leven aan. 3. Het verkeer der vreemde naties. a. Hanzeaten en Skandinaviërs. Het verkeer der schippers en kooplieden uit de Hanzesteden vertoont ook in deze periode het beeld, dat wij voor de vroegere konden constateeren zij zochten vrnl. de Walcher- sche reede en daarnaast Veere, en hadden met Middelburg als zoodanig slechts schaarschelijk van doen t). Eenmaal scheen de mogelijkheid nabij, dat ook de Hanze meer blijvend zich binnen Middelburg zou vestigen. In 1518, toen moeilijk heden met de Schotten hun het verblijf te Veere minder aangenaam maakten, zochten de Hanzeaten de vriendschap der Arnestad. Bij de toen gevoerde onderhandelingen werd herinnerd aan de oude relaties tusschen beide partijen de gezanten der stad schijnen belangrijke toezeggingen te hebben gedaan unde twivelden nicht, zegt het reces2), de van Middelborch werden der natiën vorgunnen alles, wer in orer macht, wowol dat etlicke article darunder, de den princen belangen en op de meest vriendschappelijke wijze werden ten slotte de onderhandelingen verdaagd. Resultaat heeft het echter stellig niet gehad. De Oostersche schippers, die vóór Walcheren het anker lieten vallen, hadden daarbij niet alle hetzelfde doel. Som migen zochten, na in het najaar te Brugge hun lading te 1) Voor cijfers van na 1535, zie Bronnen III p. 826. In 1542 echter, toen de stapel te Brugge was opgegeven, stond der Hanze een regeling voor, waarbij Antwerpen en Bergen-op-Zoom voor het stapelgoed. Mid delburg echter voor het ventegoed (hout, pik, teer, asch) als centrum werd aangewezen zie Hanse Recesse II 4 no. 63. 2) Zie Hanse Recesse III 7 p. 267269 vgl. Bronnen II no. 303.

Archief | 1935 | | pagina 134