75 jaar later betaalde een schipper uit Stockholm ankeragegeld voor 4 tonnen vleesch, die hij blijkbaar als victualie mee voerde1). De bovengenoemde ordonnantie van 1570 noemt als Zweedsche produkten duigen, kapranen en sparren2). b. Bretons en Franschen. Hoe belangrijk de rol der Hanzeaten in het ruilproces tusschen Oost en West via Walcheren ook moge zijn ge weest, de beteekenis der Bretons en der Franschen was toch stellig grooter. En tevens anders. Ook zij brachten zout en wijn niet alleen van de Fransche. doch, althans de eerstge noemde, evenzeer van de Iberische winplaatsen naar het Noorden3). Maar terwijl slechts een, vermoedelijk gering, deel der Hanzeschippers op hun reis naar de Oostzee Arne- muiden aandeed, brachten de Bretons voor de Franschen staat de zaak niet anders die waren niet verder dan Walcheren4) uit de bekende Sonttabellen 5blijkt over tuigend, dat hun vaart naar de Oostzee van geringen omvang was. Naast Hanzeaten, voerden dan vooral Waterlandsche schippers het door de Bretons aangevoerde zout, in Zeeland gezoden en voorzoover het daar niet voor het zouten van den haring werd gebruikt, door de Sont daarnaast brachten zij, zooals wij zagen, ook zelf rechtstreeks dit produkt van de winplaatsen naar het Oosten. Het vervoer van wijn echter lag, althans in deze periode6), vrijwel uitsluitend in handen 1Bronnen III. p. 607. Ook iemand uit Friesland wordt op dezelfde manier aldaar vermeld, 2) t.a.p. no. 862 4850, 53. 3) Aanvankelijk doelden zij vrnl. op Brugge, doch in de tweede helft der 15e eeuw verloor deze stad ook dit verkeer aan het opkomende Walcheren vgl. Sneller, Walcheren p. 105. 4) Hetgeen hier volgt is in eenigszins anderen vorm door mij gepu bliceerd in mijn artikel De scheepvaart der Bretons naar de Walchersche reede (Bijdr. Vad. Gesch. Oudh. VI 8 p. 225 vlg.). 5) N. Ellinger Bang, Tabelier over Skibsfart og Varetransport gen- nem Oeresund I (KopenhagenLeipzig, 1906) p. 5 vlg. onder A 10. Het jaarlijksch gemiddelde over de periode 15361649 was slechts 14. b) Later zou het anders worden, zie Tijdschrift voor Geschiedenis XLI p. 143, 151.

Archief | 1935 | | pagina 141