80 ook verder van huis. De Noord-Spaansche havens, bediend als zij werden door de ter zee even bedreven Basken, boden den Bartoenen slechts bij uitzondering een kans, maar in de Portugeesche en Zuid-Spaansche plaatsen komen zij ook hier in concurentie met Hanzeaten en Waterlanders meer voor1), en zelfs tot Madeira en de Canarische eilanden2) drongen zij door. En dat Madeira niet eerst toen de stout- moedigsten hunner lokte, blijkt uit een merkwaardig vonnis der Middelburgsche schepenbank3), dat ons tevens een blik gunt op den samenhang van het toenmalig inter-Europeesche verkeer, dat zich om Walcheren's reede ontwikkelde. Den 26en September 1497 nl. deden burgemeesters en schepenen der Arnestad uitspraak in een geschil, gerezen tusschen Jacob Lombart, poorter van Brugge, en Noël Sarec, schipper uit St. Pol de Léon, aan wien door eerstgenoemde was op gedragen met laken en andere goederen van Walcheren naar Lissabon te varen en vandaar naar het eiland Madeira naar Jacob s broeder, die suiker zou laden in Noël's schip, dat door hem weer naar Arnemuiden zou worden gevoerd, waar het door genoemden Lombart in ontvangst moest worden genomen. De vraag naar de waren, die de Bretons naar Walcheren voerden, vindt in het bovenstaande reeds grootendeels haar beantwoording zout, waarvoor Arnemuiden, en wijn, waar voor Middelburg de destinatieplaats was, waren de belang rijkste artikelen van het Bretonsche scheepvaartverkeer. Daar- tol (Rijksarchief in Zeeland, Aanwinsten 1932 no. 17) vermeldt 47 Bre tons daarvan kwamen uit Bretagne 2, de Baai 7, Noirmoutier 26, lie de Ré 1, La Rochelle I, Brouage 5, Bordeaux 1, Condado 3, Ma deira 1 schipper (s). 1) Vrnl. in Lissabon kwamen zij voor, in de vier in de vorige noot genoemde jaren resp. 12, 6, 1 en 16 maalzie Sneller en Unger, Bronnen app. V n. 30, 32, 33, 35. Blijkens bovengenoemde rekeningen van den wijn-impost 15651567 bezochten zij ook Condado, San Lucar en Gibral tar. Voor vervoer van fruit uit Andalousië naar Walcheren door een Breton, zie Bronnen III no. 380. 2) Sneller en Unger, Bronnen p. 524, 544. 3) t.a.p. no. 422.

Archief | 1935 | | pagina 146