90 muiden, die hun landgenooten, naar zij beweerden, niet vol doende had gesteund toen een „uplope" was ontstaan tus- schen Spanjaarden en Oosterlingen, waarbij dooden waren' gevallen. De Middelburgsche wet verbood daarop beide par tijen lange messen te dragen, en bood hun ter verzoening een gelag aan1). Ook in 1491 veroorzaakten Spanjaarden te Arnemuiden moeilijkheden naar aanleiding van betaling van het ankeragerecht, die ook de oorzaak zullen zijn geweest van de bezoeken, die Middelburgsche magistraatspersonen aan hun consuls te Antwerpen hebben gebracht2). Middel- burg's tegemoetkomendheid miste ditmaal haar uitwerking niet in December van dat jaar hielden wet en raad een bespreking met de kooplieden en schippers van Spanje „dat zy wouden nemen hoire residentie mit hoire coipmanschepen binnen der voirscr stede" 3). Of dit misschien een poging betreft de heele Spaansche kolonie, die zich te Antwerpen nog niet recht schikken kon en in 1494 voor eenigen tijd weer naar Brugge terug zou gaan4), naar Middelburg te halen, dan wel of slechts een deel daarvan aan de Arne haar residentie wilde houden, blijkt verder niet. Maar dat zij niet blijvend zich aan Middelburg hebben gebonden, staat even zeer vast, als dat zij toen met een groote vloot naar Wal cheren zijn gekomen5). In 1530/31 werden de natie's van Spanje en Biscaye zelfs betrokken in het bekende geschil van Middelburg met Arnemuiden 6), waarin zij de partij trokken uit eigen belang der hoofdstad, die deze hulp mildelijk met wijn besproeide7). Ook de onderhandelingen over de contracten betreffende den aanvoer der Spaansche wol, die nog ter sprake zullen komen, waren voor de magistraat een 1) Bronnen II no, 271, III no. 329. 2) Bronnen II no. 276, III no. 343. Ook in 1500 had een tolkwestie de gemoederen beroerd, zie Bronnen II p. 409. 3) t.a.p. p. 395 zie ook p. 397. 4) Zie Goris, Colonies marchandes p. 57. 5) Bronnen II p. 395. De ankerage-lijst over dit jaar is helaas niet bewaard. 6) Vgl. Bronnen I nos. 652654. 7) Bronnen II no. 315.

Archief | 1935 | | pagina 156