94 kruising van het Engelsche schaap met het Spaansche van aanmerkelijk beter kwaliteit 1en een der voornaamste uit-' voerartikelen der Spaansche landen, dat in den aanvang der 16e eeuw de Engelsche wol hier te lande ging verdringen. Brugge was daarvoor de stapel vandaar werd zij naar Middelburg vervoerd en vervolgens naar elders gedistribu eerd. Ook hiervoor zijn in de 15e eeuw de gegevens schaarsch, doch een keur op het loon der Spaansche-wolwerkers, da teerend van 1459, doet zien dat reeds toen de aanvoer ervan te Middelburg niet zonder beteekenis moet zijn geweest2). Tegen het einde der eeuw echter veranderden de verhoudin gen. De toegang van Brugge naar de zee verlandde, naar men weet, en de groote Spaansche schepen konden het Zwin niet meer binnen komen3Antwerpen, de nieuwe trek pleister der Spaansche kooplieden, konden zij door de wissel valligheden van den Scheldestroom met deze schepen even min bereiken, en zoo richtten zij den steven naar de steeds bevaarbare en veilige reede van Arnemuiden. Vandaar werd de kostbare lading met de heuden der schippers van Brugge, Middelburg en Arnemuiden vervoerd, om vandaar uit verder te worden gedistribueerd. In 1470 werd een regeling inzake de voorlading tusschen Bruggelingen en Zeeuwen gemaakt4), en ter zelfder tijd lezen wij uit de rekeningen van den Zeeuwschen tol de ingetreden veranderingen af 5In 1498 werd, voor een termijn van zes jaar, de eerste overeenkomst gesloten tusschen de consuls der Spaansche natie te Brugge en de dekens der schippersambachten der drie genoemde plaatsen, waarbij hun bij uitsluiting het vervoer der wol, pelterijen en bavis (een weefstof), uit Spanje in Zeeland aangebracht, naar Brugge werd toegestaan*'). Het volgende contract dateert eerst van 1531, doch sindsdien werden zij 1) Posthumus, Lakenindustrie I p. 78. en het daar geciteerde oordeel van het Libelle of Englyshe polycye. 2) Bronnen III no. 233. 3) Vgl. voor het volgende Sneller, Walcheren p. 102 vlg. 4) Bronnen III no. 265. 5) Sneller, a.w. p. 104 n. 2. 6) Bronnen III no. 381.

Archief | 1935 | | pagina 160