101 143, waarvan de Spanjaarden slechts 13, de Nederlanders 123 en de anderen 7 maal voorkomen 1 En over het laatste half jaar van 1553 blijken met name de Waterlanders niet minder dan driekwart van het verkeer naar het Iberisch schiereiland in handen te hebben, zoowel van invoer als van uitvoer2). Duidelijker kan de overheersching der Hollandsche scheep vaart in het Spaansch-Walchersche verkeer wel niet worden uitgedrukt. Ten aanzien van de waren, die van de Arnehavens naar Spanje werden verscheept, geven de meergenoemde reke ningen, op kleiner schaal natuurlijk, hetzelfde beeld, dat Goris voor Antwerpen heeft geteekend3). Meer echter dan in de Scheldestad, was aan de Arne de handelsbeweging transito- verkeer. Hier was niet, als daar, een belangrijk industrieel achterland, en de produkten der Nederlandsche nijverheid (lakens, tapijten), voor welke Antwerpen de natuurlijke uit- voerhaven was4), waren voor Middelburg en Arnemuiden althans voor een deel, evenals de Baltische waren, artikelen van doorvoer slechts ten aanzien van de produkten der Hol landsche textielnijverheid zou men de Walchersche reede als de natuurlijke uitvoerhaven naar ,,het Westen" kunnen be schouwen. Tweeërlei waren de behoeften van Spanje in de 16e eeuw het vroeg afgewerkte produkten, doch daarnaast materiaal voor scheepsbouw en koren. Het laatste werd, naar men weet, door Nederlanders en in scherpe concurrentie met hen door Hanzeaten naar het Iberisch schiereiland gebracht. En al zijn er enkele gegevens waaruit blijkt, dat ook de Wal chersche reede hierin aandeel had 3), van veel beteekenis was 1) Bronnen III nos. 689691, 693. 2) t.a.p. nos. 708, 709. 3) Goris, Colonies marchandes p. 194337. 4) Zie ook L. van der Essen, Contribution etc. (Bulletin de l'Aca- démie royale d'archéologie de Belgique, 1921). 5) In 1464 voerde een te Brugge gevestigde Italiaan tarwe van Zeeland (d.i. wel Walcheren) naar Barcelona (zie Bulletin de I'Institut Historique beige de Rome, fase. XIV p. 85 vlg.). In 1479 klaagt Maxi- miliaan van Oostenrijk over den grooten uitvoer van koren uit de

Archief | 1935 | | pagina 167