102 dit niet, en het grootste deel van dit verkeer ging „buten- omme" J). Doch wel was dit het geval met de waren uit de Oostzee, die voor den scheepsbouw werden gebruikt diverse soorten hout (masten, rachters, delen), want, teer, pek en dergelijke2), die in groote hoeveelheden, naar uit onze reke ningen blijkt, uit Middelburg en vooral Arnemuiden naar Spanje zijn uitgevoerd. Spaansche bevrachters en schippers 3 hadden hieraan deel, doch het leeuwenaandeel der vaart lag in handen van Waterlanders en Hansische schippers. Jammer genoeg echter, staan ons omtrent de organisatie van dit trans- itoverkeer geen nadere gegevens ten dienste, en de vraag, of deze waren de Walchersche reede, als rustpunt a.h.w. op de lange reis, slechts even aandeden, dan wel of zij hier werden gelost en overgeladen, moet voorshands onbeant woord blijven, al lijkt het eerste het meest waarschijnlijk. De textielgoederen, die via Walcheren naar Spanje werden verscheept, kwamen uit tweeërlei produktiegebied. Een deel, het kleinste, was uit Vlaanderen en Brabant Armentières, Duffel) afkomstig en werd via Antwerpen door de „char- rueros" en „maestres de naos waarvan de rekening van den Antwerpschen uitvoer spreekt4daarheen gevoerd ook Engelsche en Schotsche lakens kwamen van ver. Maar het meerendeel waren produkten der Hollandsche draperie, van Wielingen naar Spanje en Portugal, en nam daartegen maatregelen (Bronnen III no. 290) in 1495 wordt melding gemaakt van Spanjaarden, die te Arnemuiden koren laden (Bronnen II p. 400). 1) Voor de klachten der poorters van Middelburg over belemmering van hun graanhandel door de invoering van het congégeld, zie Bijdr. Med. Hist. Gen. dl. 44 p. 4454, vooral p. 53. 2) Werk is misschien een Nederlandsch produkt. 3) Blijkens de tolrekening van 1570 (Rijksarchief in Zeeland, Aan winsten 1932 no. 17) voeren in dat jaar 46 schippers uit Spanje en Portugal van Arnemuiden af; daarvan hadden in: 15 want, 8 want en teer, 4 want en werk, 4 werk, 4 teer, 2 hennipgaren, 1 garen en werk, 1 haring en zalm, 1 vleesch, 2 Schotsche lakens, 1 boldavid, 2 ankers, 1 „cleyne baskens 4) Van der Essen, Contribution p. 28 (van den overdruk).

Archief | 1935 | | pagina 168