109 uit Zuid-Duitschland voor het gerecht van Bergen-op-Zoom een verklaring af dat een schipper zijn nationaliteit is niet duidelijk peper had ingeladen, toebehoorende aan Jacob Fugger en zijn gebroeders, om dat naar Arnemuiden te voeren 4). Uit deze meer gedetailleerde opgaven ziet men dat wij niet te veel zeiden toen wij boven er op wezen, dat het verkeer van en naar het Iberisch schiereiland voor het economisch leven van Middelburg en Arnemuiden in de hier behandelde periode een zeer groote beteekenis heeft gehad. d. De Italianen. Ofschoon weinig talrijk, was het verblijf der schippers en kooplieden uit de belangrijkste Italiaansche steden Florence, Genua, Venetië, voor het beeld, dat wij ons van het Middel- burgsch-Arnemuidsche handelsleven der 15e en 16e eeuw kunnen vormen, van groot gewicht. Het voltooide het inter nationale karakter ervan en gaf, ook misschien door de zeld zaamheid hunner verschijning, er een schier exotisch cachet aan. Welk een fleur moeten de Genueesche kraken en de Venetiaansche galeien, komende van de Levant, gegeven hebben aan het scheepvaartbeweeg op de Arnemuidsche reede En met de bewoners van Ragusa, Venetiaansche kolonie overigens, komen wij zelfs al aan de overzijde der Adriatische zee2). In 1528 kwam een schipper vandaar bij den ontvanger van het ankeragerecht 3) in 1545 voerde een hunner Engel- sche lakens van Arnemuiden naar Livorno 4het verbod van het dragen van wapens van 1563 noemt onder de andere naties ook de „Ragusters" 5). 1Bronnen III no. 454. 2) In 1548 werd de patroon van een „groot schip uyt Macedoniën" op wijn onthaald (Bronnen II p. 489). 3) Rekening waterbaljuw 1528/29 (Inv. Fruin no. 698). In de ankeragelijst in Bronnen III p. 819 is deze abusievelijk onder Spanje gerekend. 4) Bronnen III p. 511. 5) Bronnen I no. 185.

Archief | 1935 | | pagina 175