112 was, slechts voor de oudere periode eenig houvast, en ook hier ontkomt men niet aan den indruk, dat ook met hen meermalen moet zijn gecomposeerd. Doorloopend echter zijn de betrekkingen met de koningin van de Adria niet geweest slechts af en toe heeft het verkeer der Venetiaansche schip pers en kooplieden aan de Arne wat meer beteekenis. Zoo bv. in 1470 en in 1558. Nadat reeds in 1469 de ambassadeur van Venetië door wijngeschenken in goede stemming was ge bracht, overlaadde het stadsbestuur in 1470 de Venetianen met weldaden aan de kapiteins der galeien werd ,,tot een ewige memorie", vereerd „een bort, gepingeert ende ge- maelt metten wapenen van den capiteynen voirscr." de con suls werden op wijn onthaald, evenals de patroons en kapi teins der galeien, terwijl aan de „galeiers" de accijns van den door hen gekochten wijn werd kwijtgescholden ten slotte werd voor de drie galeien dit klopt precies met onze ankeragecijfers ,,by consente van der gemeenen poirte- riën" de verschuldigde tol aan den rentmeester betaald1). Ook schijnt hun hulp te zijn gegeven in een conflict met de Genueezen, waarvoor de stadsregeering naar Brugge deed reizen. Wel stelde men aan de Arne het bezoek der onder danen van S. Marco op hoogen prijs Ook in 1486 en 1488 was er blijkbaar aanleiding tot vrijgevigheid 2). In 1558 echter lachte der Arnestad de mogelijkheid toe, niet enkele Vene tianen, doch heel de natie binnen haar muren te krijgen. Met Marco Antonio Erizzo werd in Mei overeengekomen, dat ingeval de Venetianen „natiegewijs" met hun malvezij en andere goederen3) zich binnen Middelburg wilden vestigen, gelijk zij nu in Engeland deden, de agent of facteur der natie jaarlijks voor huishuur 100 Car. gulden zou ontvangen, benevens vrijdom van accijns van wijn en bier de stad zou een bijdrage verleenen in de „pilotage" van Engeland naar hier en zeide medewerking in het verkrijgen van privileges van den landsheer toe 1twee maanden later werd, op hoop 1) Bronnen II p. 353356. 2) t.a.p. nos. 271, 273. 3) Een hunner handelde in Engelsche vellen, zie t.a.p. no. 342 p. 500. 4) Bronnen III no. 746.

Archief | 1935 | | pagina 178