117 In zijn bekend werd over de Engelsche handelspolitiek in de periode der Tudors noemt Schanz 1een privilege, dat 27 Juli 1508 door de regeering van Middelburg aan de Mer chants adventurers zou zijn verleend. De ons bekende bron nen hebben een dergelijk stuk niet overgeleverd, maar de waarschijnlijkheid van de juistheid der vermelding vindt steun in de posten der stadsrekeningen van omtrent dien tijd. Daar hij „die stat ghunstigh gheweest is dat die coopluden van Ingelant voir dese reise hare mairt alhier binnen de stede ghehouden hebbenen voortaan jaarlijks zouden willen hou den, werd aan den courtmeester in 1508 een vereering van 10 pond geschonken dezelfde rekening verantwoordt de vergoeding aan den eigenaar van een huis, waarin de court was gehouden 2). Of deze vestiging blijvend was, moet even wel worden betwijfeld in het volgend jaar tenminste moest een deputatie naar Bergen worden gezonden om bij court meester en kooplieden te „solliciteren, dat zy hadden éommen houden huer merct binnen deser stede"3). Maar in 1512 had de stad in ieder geval succes. Wederom werd de leeuw in zijn hol, nl. Bergen, opgezocht, en 11 Augustus 1512 werd een uitvoerige overeenkomst gesloten4). Gedurende zeven jaar zou de Engelsche natie tweemaal 's jaars „naciewijs binnen Middelburg verkeeren de justitie werd aan den gouverneur toegestaan, met uitzondering van crimineele za ken. de balans zou worden geregeld in aansluiting met Ant werpen, accijnsvrijdom verleend, het verschuldigde kraan- recht vastgesteld, bedrijfsruimte in huizen in de Noordstraat, dus dicht bij stadhuis en hal, beschikbaar gesteld, terwijl vreemde kooplieden uit die straat zouden worden geweerd, de linnen- en wollemaat van Bergen en Antwerpen zou wor den gevolgd, volkomen vrijheid van het gebruik van den arbeid van vouwers, plooiers en pakkers gegarandeerd 1Englische Handelspolitik II p. 580 n. 4. 2) Bronnen II no. 293. 3) t.a.p. no. 294 p. 430. 4) t.a.p. no. 297, III no. 447. De landsregeering was hiermede niet zeer ingenomen, zie t.a.p. no. 450.

Archief | 1935 | | pagina 183