118 „nyetmin, men bidt hemluyden, dat sy den ingesetenen vor deren willen voer de vremde" het bewijsrecht, en andere onderwerpen, in voor den Britten gunstigen zin geregeld voor den gouverneur werd een huis beschikbaar gesteld, en tot verlichting van den Zeeuwschen tol, dien zij te Middel burg eens zoo hoog betaalden als te Antwerpen, zou hun met Pinksteren en Bamis dus tijdens den duur der Antwerp- sche markten 40 VI. worden toegelegd bij niet-na- koming der voorwaarden zou de stad 1000 pond verbeuren. Verheugd over haar succes, putte de stadsregeering zich uit in royaliteit zij gaf een grooten maaltijd en onthaalde den gouverneur op wijngeschenken, evenals in de volgende jaren der vestiging1). Maar de Engelsche natie zou de overeen gekomen zeven jaren niet uitzitten. Vijf maal wordt in de stadsrekeningen de betaling van bovengenoemde tweemaal 40 vermeld de laatste rekening echter, die deze uitgaaf verantwoordt, brengt tevens de ontknooping daar de koop lieden bevonden, ,,dat huer prouffijt hier nyet en was, over mits dat veele diverssche coopmanscepen, hemluyden die nende, hier niet ghebracht en wyerdt", en velen hunner de lucht van het land niet konden verdragen de klacht is naar wij weten niet nieuw verzochten zij annulleering van het contract onder belofte van betaling van een schadeloos stelling aan de stad, te betalen in drie termijnen 2). De maal tijd, aan den gouverneur te Bergen geschonken 3), mocht der Arnestad niet meer baten Echter, het stadsbestuur gaf de hoop, de natie te herwin nen, niet op. In 1536 vernemen wij wederom van besprekin gen met den courtmeester, te Bergen en te Antwerpen, om den stapel „te trecken binnen deser steededoch effect schijnt dit niet te hebben gesorteerd, hoezeer Middelburg zich van de „commoditeyt van der havene" de nieuw ge graven verbinding met de zee, die in 1535 was voltooid 1) Bronnen II p. 432, 433, 436. 439, 440. 2) t.a.p. p. 435, 441, 611 n. 10, 11, 614 n. 20, 23, 615 n. 7. 3) t.a.p. p. 442.

Archief | 1935 | | pagina 184