129 hield men daar te lande Middelburg aan het lijntje. In Maart schreef de conservator aan de stad, dat de koning niet had herroepen, wat men vroeger met den regent overeen was gekomen papier was ook toen geduldig en vroeg ge deputeerden te zenden, zoodra de vrede met Vlaanderen zou zijn hersteld 1 Middelburg gaf hieraan gevolg en zond twee gemachtigden naar Schotland om bij den koning op uitvoering van het contract aan te dringen2) deze reis kostte de stad zeer veel geld, doch liep op een jammerlijke mislukking uit haar gezanten werden zelfs te Edinburgh van hun geld be roofd en in de gevangenis geworpen3) Ten slotte herriep het Schotsche parlement de overeenkomst wegens ,,the great damage and scaith", die van vestiging aan de Arne voor de Schotten het gevolg zou zijn4), en stond den kooplieden toe te handelen, waar het hun het beste dacht. Maar de regeerders der Arnestad, wien de voorkeur voor stapelverhoudingen in het bloed zat, lieten het daarbij niet zitten. Zij wonnen, in 1527, rechtskundig advies in, dat hun goed recht, navordering der contractueele verplichtingen van den koning te vorderen, ontwijfelbaar achtte de adviseurs meenden evenwel, dat het minder eervol zou zijn, het reeds gegeven geld van den ontrouwen contractant terug te vor deren 5Aan den keizer werd verzocht te willen bevelen, dat de Schotten te Middelburg, en nergens anders, hun stapel moesten houden u), doch hoezeer deze geneigd was het Schot sche verkeer in de Arnestad te bevorderen in 1525 had hij aan de kooplieden van Edinburgh een uitvoerig vrijgeleide geschonken voor hun verblijf binnen Middelburg 7) hier aan schijnt Karei V toch geen gevolg te hebben gegeven. Maar de goede raad, de eer aan zich te houden, volgde de diep teleurgestelde stad niet op het voorgeschoten geld werd van 1) Bronnen III no. 518. 2) t.a.p. no. 519, II p. 459. 3) De Stoppelaar, a.w. no. 1364. 4) Davidson-Gray, a.w. p. 154. 5) De Stoppelaar, a.w. no. 1371. 6) t.a.p. no. 1373. Ook in 1530 werd door Middelburg hierop bij de landvoogdes aangedrongen, zie Bronnen II p. 463. 7) Bronnen III no. 510. Archief 1935. 9

Archief | 1935 | | pagina 195