131 het stapelcontract van 1541, dat, indien niet voldoende goede ren voor de Schotten aanwezig waren voor de retourlading, men deze te Antwerpen, Bergen-op-Zoom of elders zou zoe ken1). Veere, in handelsopzicht ver ook achterstaand bij Middelburg, bood een nog beter toegankelijke haven. Dat ten slotte de natie aan deze stad de voorkeur gaf, had tweeër lei oorzaak: der Schotten aard eenerzijds2en daarnaast de beslissende invloed door Veere's heer. Maximiliaan van Bourgondië, ten bate zijner stad op de onderhandelingen geoefend 3 In het begin van 1541 wendde Jacobus Henrison, die later korten tijd conservator zou zijn, zich tot Middelburg met de mededeeling, dat de Schotten wel geneigd waren, hun stapel aldaar te vestigen, en dat Antwerpen zoowel als Veere daar toe ook pogingen aanwendden4). De regeering van Middel burg, bereid naar zij zeide het verleden te vergeten de wond schrijnde blijkbaar nog wat besloot in Februari een gemachtigde naar Schotland te zenden, die den Schotten bij vestiging in hun stad een ,,goet ende bequaem" huis zou kunnen aanbieden, vrijdom van accijns voor den conservator, vergoeding der te betalen tolgelden, beschikbaarstelling van een kapel en van pakhuizen, even goedkoop als te Veere5) in Mei werd een overeenkomst met afgevaardigden van Edin burgh gesloten, die de stapelbepalingen scheen te doen her leven6). Wederom echter verblijdde Middelburg zich met een doode musch De Edinburghers mochten de stad genegen zijn, de Schotsche koning dacht er anders over. Ondanks een reis naar Schotland, maatregelen tot inrichting van een 1) Bronnen III no. 590 5. 2) ,,For the Scot in their trading were ever an exclusieve race. and in Campvere they could be a more important body than in any other town'' (Davidson-Gray, a.w. p. 145). 3) Zie over hem mr. L. E. de Brakke, Inleiding (Archief Zeeuwsch Gen. 1930) p. 168 vlg. 4) Bronnen III no. 586. 5) t.a.p. no. 587. 6) t.a.p. no. 590 vgl. Davidson-Gray, a.w. p. 160162. Aan Hen rison werd 100 geschonken als remunerate, zie Bronnen II no. 325 p. 479.

Archief | 1935 | | pagina 197