135 van hun koopmanschap echter ligt vrnl. in hun oorspronkelijke nationaliteit, die vaak richting gaf aan den aard hunner trans acties. Maar ook autochthone Middelburgers hebben, in deze periode, zelfstandig handel gedreven, en zoo den grondslag gelegd voor de latere ontwikkeling hunner stad. Van de eerste categorie is Pieter van der Lyt (lees Valla- dolid), „Spaengairt, oic poirter van Middelborchdie aan een koopman van Hamburg wegens levering van asch zekere som gelds schuldig was 1), wel een der duidelijkste vertegen woordigers. Jacob de Valladolid trad in 1492 op als waard van een Spaansch koopman in weed, wiens zaken hij voor het gerecht van Bergen-op-Zoom behartigde2) in 1499 sloot hij het bekende vennootschapscontract met den Harderwijker koopman Heinric van Hoolck, met wien hij wijn en fruit naar Riga en Reval vervoerde3) in de volgende jaren had hij eenige malen voor het Middelburgsche gerecht kwesties met zijn (gewezen?) landgenooten 4en in 1514 treffen wij hem gewikkeld in processen voor de schepenbank van Bergen- op-Zoom, waar hij een vordering had ingesteld tegen een tavernier wegens levering van wijn en tegen een verver, vermoedelijk inzake weed5). Het geslacht burgerde in Mid delburg geheel in, en treedt, sinds 1518, als lid der stads- regeering op6). Ook kooplieden als Jan d'Ugarte, Pedro de Arnedo, de Hiniosa's, de Castro's en de de la Palma's7 waren van Spaanschen bloede, doch voegden zich te Middel burg wonderwel, en verscheidene hunner maakten, vroeger of later, deel uit van het stadsbestuur. Van de Fransche kooplieden, die als Middelburgers zijn aan te merken, hebben vrnl. Jan Bernart, de gebroeders 1) Bronnen III no. 309. Een Jan de Valladolid komt in 1465 als poorter voor, zie De Stoppelaar, Inventaris no. 58. 2) Bronnen III no. 348. 3) t.a.p. no. 388. 4) t.a.p. p. 191 n. 1. 5) Rentebrieven en recognitiën 1514 (R.A. Noord-Brabant) f.91, 94 vs. 6) Zie Kesteloo, Stadsrekeningen (Archief Zeeuwsch Gen. VI 3) p. 305, 387. 7) Zie Bronnen III, index, i.v., en de excerpten van Kesteloo.

Archief | 1935 | | pagina 201