137 sleet aan personen, waarmede hij ook als wijnhandelaar zaken deed. Verder komen fluweelen hoeden en andere kleeding- stukken, veeren, lakens, stukken linnen en satijn, koperdraad en spijkers, graan, pek, huiden en zuidvruchten in bonte volgorde in zijn handelsboek voor, terwijl de meergenoemde rekeningen ook nog smeekolen, masten, zeep, batterie (keu kengereedschap) en een clavecimbel als objecten van zijn handelswerkzaamheid vermelden. Zijn voornaamste retour vracht echter was de haring, die hij te Vlissingen, Middelburg of Bergen-op-Zoom kocht en naar Frankrijk zond het han delsboek licht ons omtrent dezen haringhandel opmerkelijk uitvoerig in. In 1545 voerde hij proces tegen een schipper van Veere, die voor hem naar Brouage en vandaar via Rouaan naar Zeeland moest zeilen het laat zich gemakkelijk raden, dat ook hier haring en zout de lading zullen hebben uitgemaakt. Behalve naar Frankrijk, voerde hij ook naar Engeland en Spanje zijn waren. Naar eerstgenoemd land zond hij vijgen, ijzeren potten en bovengenoemd muziekinstru ment 1naar Spanje, vanwaar hij de zuidvruchten betrok, zond hij als de andere kooplieden hemden en linnen en Vlaamsche lakens, en ook hij maakte hierbij gebruik van een Waterlandschen schipper2). Ook zelf reisde hij daarheen, evenals hij Rouaan, La Rochelle en Rez bezocht. Hierin mede was Caigniart een overgangstype tusschen den middeleeuw- schen mercator, die bijna uitsluitend reizend handel drijft, en den modernen koopman, die vanuit zijn kantoor de zaken leidt en voor het bezoeken van vreemde plaatsen zijn men- schen heeft. Op zich zelf staat min of meer de post van 1555, volgens welke hij een hoeveelheid goud en zilver naar Antwerpen verzond het verwondert ons echter niet, hem nu en dan als geldschieter te zien optreden. Omtrent de finantieele resultaten van zijn handelswerk zaamheid geeft ons het handelsboek geen uitsluitsel. Van elders echter weten wij, dat toen hij in 1570 te Brugge, waar- li Bronnen III p. 491, 532. 2) t.a.p. p. 650.

Archief | 1935 | | pagina 203