XIV L. Slabber te Veere. Deze vondsten en waarnemingen hebben wij niet aan geleerd onderzoek te danken, maar aan wakkere Zeeuwen, die in het museum en op het land hun oogen den kost gaven en begrepen, wat voor de oudheidkunde van belang was. Ook aan den heer M. Slabber (broeder van den laatst genoemden), overleden te Domburg in 1934, danken wij nuttiqe oudheidkundiqe qeqevens van het strand (vql. Ar chief Z. Gen. 1929 p. XIV). Prof. Dr. J. Huizinga (1935, 'Burg en kerspel in Wal cheren', Med. Kon. Acad. v. W. Amsterdam, afd. Letter kunde (B) 80 No. 2) heeft onlangs de aandacht gevestigd op den ronden oorsprong, herkenbaar in den plattegrond, van Sint Wmoxbergen en Broekburg in Fransch Vlaanderen, Veurne in Belgisch Vlaanderen, Middelburg, Souburg en vermoedelijk ook Domburg op Walcheren. Huizinga be schouwt deze ronde 'burgen' als volksburgen en stelt hun oorsprong, als ik goed zie, in de 9e eeuw, zoo niet eerder. Tot staving zijner opvattingen kan, dunkt mij, ook Burgh op Schouwen genoemd worden. Op de topographische kaart 1 25000 ziet men daar direct ten Z.O. van de kerk een cirkelrond, door wegen omgrensd terrein. Een perceel hiervan is als openbare begraafplaats in gebruik en de heer J. A. Hubregtse te Burgh verzamelt sedert jaren de voorwerpen, die bij het delven der graven voor den dag komen, en publi ceerde hierover 1929, Oudheidk. Med. Leiden, N.R. 10, 70) 'Cirkelvormig, met een middellijn van ongeveer 250 M. leverde dit hooge terrein, waarvan een gedeelte als (nieuw) kerkhof in gebruik is genomen, reeds vele scherven, beenen schaatsen, fragmenten van beenen kammen enz. De oudste Merovingische scherven van deze vindplaats zijn de 7e- eeuwsche, met ingestempelde ornamenten, niet over het ge- heele oppervlak, maar in een groep van enkele bijeen op den schouder.' De heer Hubregtse schrijft mij nader dd. 5 Maart 1935 over dit terrein ,,De dateering van den oorsprong van den burg blijft moeilijk. Ik bezit thans ook Germaansche en

Archief | 1935 | | pagina 20