144 biina zonder uitzondering van het middeleeuwsche type1). Enkelen mogen deel hebben gehad als grootkooplieden aan den transitohandel, die langs Walcheren zijn weg nam, docji vrnl. de kleinhandel was hun terrein2). In het internationale goederenverkeer, dat zich in den loop der 15e en in de 16e eeuw op Walcheren ontwikkelde, vervulden zij de rol van tusschenhandelaars, en lieten, met uitzondering misschien van den handel in wijn, den groothandel aan vreemde kooplieden over. Daarnaast vervulden zij ook als vrachtvaarders een rol. Maar hoe bescheiden, tegenover de beteekenis der vreemde lingen gemeten, de handelsbezigheid der autochthone Middel burgers in deze periode ook geweest moge zijn, zij heeft de kiem gelegd voor de eigen grootheid hunner stad, die spoedig na de rampjaren 15721574 zoo schitterend zou opbloeien. 5. De organisatie van het handelsleven. Zooals boven reeds werd opgemerkt, wijzigde zich in deze periode de aard der positie, die Middelburgsche poorters als tusschenpersonen in het verkeer der vreemde kooplieden in namen in plaats van makelaars treden zij, naar men zou kunnen zeggen, in de tweede helft der 15e eeuw op als com missionairs. Ook nu waren zij als waard, een enkele maal ook als factor3), de vreemdelingen in hun handelswerkzaamheid behulpzaam. Soms bleven zij voor hen borg, of traden in rechten voor hen op4), en nauwer werd zoodoende de ver houding, waarin zij tot hun lastgevers kwamen. In den aanvang der 16e eeuw schijnt deze ontwikkeling voltooid. In 1492 treedt een Middelburger als waard op van een Spaansch 1) Gewezen worde ook op de typisch-middeleeuwsche belegging in onroerend eigendom, die een voor de sociale geschiedenis der stad be langrijk vraagstuk, de schotvrijdom der poorters, deed ontstaan. Zie hiervoor Sneller, Walcheren p. 146. 2) In dit verband is instructief de door Sneller, a.w. p. 148 n. 1, aangehaalde passus uit een memorie van 1555, waarbij het belang der schepenen-kooplieden bij de wekelijksche marktdagen blijkt. 3) Zie bv. Bronnen III no. 221, waar een Middelburgsch droog scheerder optreedt als factor voor een lakenhandelaar uit Münster, en p. 113 n. 1. 4) Smit, Bronnen I nos. 1406, 1418.

Archief | 1935 | | pagina 210