145 koopman, voor wien hij zout en weed naar Holland en Bra bant verkocht 1in 1503 vernemen wij van een partij boog- hout, die door een Danziger aan zekeren Court van Eisen te Middelburg was toevertrouwd ,,als zijn waerdt, om die te vercoopene ende hem rekeninge ende bewijs daeraf te doene", hetgeen alleen door de omstandigheid, dat genoemde Court ontijdig overleed, niet tot een resultaat had kunnen komen 2in 1506 wordt gesproken van wijn. dien zekere Jan Maerscalc van Fransche kooplieden onder zich had ,,als hueren waerdt ende last hebbende om dit te vercoopene", hetgeen naar genoegen verliep3). Zonder moeite was deze ontwikkeling echter niet voltrok ken. De Hanze, die omstreeks 1460 zich er over had beklaagd, dat de Koopman dubbele makelaardij moest geven, nl. ,,den werden und ok den, de by den kope sijn" 8), maakte in 1469 bezwaar tegen de heffing van 1 gr. te ponde, dus van V240. door de waarden als makelaardij, ,,worvoll dat zy over den coope ofte coopmanschepe niet geweest en sijn", hetgeen als „grote nuwicheyt" werd afgewezen 5). Doch hetgeen de Koopman, conservatief in hooge mate, als „nuwicheyt" vreesde, was dit geenszins, en onbewust van de veranderingen om hem heen was hij het slachtoffer van een nieuwe economische oriëntatie. Want de Middelburgsche wet, die de oude regeling niet meer had kunnen, of, buigend voor de gewijzigde om standigheden, niet meer had willen toepassen, had de directe handel tusschen vreemden onderling niet meer belet, doch, om te voorkomen, dat de waarden hiervan een te groot nadeel zouden ondervinden, de gewraakte heffing vastgesteld6). Of reeds toen deze voor de kooplieden in ieder geval hinderlijke heffing is ingetrokken, blijkt niet de bepaling echter in het contract met de Engelsche natie, dat makelaardij alleen aan gezworen makelaars behoefde te worden betaald, op conditie, „dat nochtans dezelve makelaers de coopmanscap gesloten 1) Bronnen III no. 348. 2) t.a.p. no. 410. 3) Sneller en linger, Bronnen no. 469. 4) Bronnen III no. 238 13. 5) H. U. B. IX no. 566. 6) Sneller. Walcheren p. 143. Archief 1935. 10

Archief | 1935 | | pagina 211