146 ende ghemaect hebben"1), geeft aanleiding te vermoeden, dat zulks het geval is geweest. Gansch verstommen deden echter de klachten over de Middelburgsche makelaardij in de toenmalige handelswereld niet2). Niettemin namen de makelaars in het Middelburgsche han delsleven een belangrijke plaats in. In 1545 werd hun een ordonnantie verleend, die het bestaan van een gilde ver meldt3). De eeuwenoude regeling van het beroep: officieele aanstelling, eed, verbod van handeldrijven, regeling der cour tage, vinden wij ook hier, benevens het voorschrift dat nie mand makelaar kon worden, tenzij hij kon lezen, schrijven en ..bouckhouden van de comescappe, die hy bedrijft" En dat ook toen beunhazen niet onbekend waren leert ons de klacht, uit hetzelfde jaar, dat dagelijks tal van personen, geen makelaars zijnde, de kooplieden hielpen bij hun transacties4), hetgeen den gezworen makelaars temeer stak, daar zij waren gedwongen te contribueeren voor de verbetering der nieuwe haven5). De stadsregeering voelde de billijkheid van hun bezwaren en bepaalde, dat voortaan alleen diensten van ge zworen makelaars mochten worden gebruikt. Maar de make laardij bleef met dat al een netelig onderwerp. In 1570 werd wegens de ..menichvuldige abuysen ende mesusen", die dage lijks plaats vonden, .tenderende tot bederfenisse ende totale ruïne derzelver stadt", een nieuwe regeling der makelaardij vastgesteld*'), waarbij de oude bepalingen grootendeels wer den hernieuwd en tevens werd voorgeschreven, dat zij .perti nente bouck 'houden moesten van al hun transacties, hun getal op twaalf werd gefixeerd twee jaar tevoren was deze kwestie reeds ter sprake gekomen 7) en hun „salaris" werd 1) Bronnen III no. 447 10. Volkomen onjuist is de weergave van dit artikel bij De Stoppelaar, Inventaris no. 1004 (welke voorstelling door Sneller, a.w. p. 143, werd gevolgd), als zou zijn bepaald, dat geen der kooplieden kon worden gedwongen zich van stadsmakelaars te bedienen. 2) Bronnen III no. 532 (1530). 3) t.a.p. no. 620. 4) t.a.p. no. 628. 5) Vgl. t.a.p. no. 619. 6) t.a.p. no. 859. 7) t.a.p. no. 851.

Archief | 1935 | | pagina 212