148 densch koopman, de waren van hun patroon te verkoopen en andere voor hem aan te koopen en hem toe te zenden 1 De belangrijkste echter was de factor van den koning van Portugal, ambtenaar van groot gewicht en diplomaat tevens, te Antwerpen zetelend, doch die voor zijn meester ook aan de Arne is werkzaam geweest2). Behalve als makelaars en factors, hebben de Middelburgers in deze periode ook in nederiger positie de vreemde kooplieden bij dezer handelsbezigheid in hun stad gediend als schippers en hallasters, als zoutmeters en bierstekers, als „bootwer kers" en door velerlei andere werkzaamheden verdienden zij aan het internationale handelsverkeer aan de Arne hun brood. Omgekeerd was een behoorlijk functioneeren van al deze ambten 3voor den handel evenzoozeer een levensbelang als de regeling van kraan en balans of de zorg voor de haven. Over al deze diensten een enkel woord. Dat de schippers grootschippers noemden zij zich zeiven bij voorkeur in dit verkeer een belangrijk aandeel hadden, spreekt, gezien het karakter der Middelburgsch-Arnemuidsche handelsbezigheid, wel van zelf. Zonder hun bemiddeling bij de overlading ware het ondenkbaar, dat Middelburg een zoo belangrijk aandeel zou hebben gehad in den aanvoer der dan toch voor Brugge bestemde Spaansche wol, en zou de stad nooit haar rol van voorhaven van Antwerpen hebben kunnen spelen. Doch ook uit het ander oogpunt zijn de schippers van belang. Hun gilde verwierf het recht van voorlading, dat een typisch verschijnsel der middeleeuwsche bedrijfsorga nisatie mag worden genoemd, en waarover dan ook veel moeilijkheden met andere steden zijn gerezen. In 1456 was symptoon, dat het transitobedrijf de oude stapelhandel 1) Sneller, Walcheren p. 145. 2) Bronnen III nos. 527. 564. p.p. 423. 463, 482, 503, 505. 520, 535. Zie over dezen functionaris Goris, Colonies marchandes p. 215 vlg. 3) Voor analoge werkzaamheden in Keulen, zie B. Kuske, Die stadtischen Handels- und Verkehrs-arbeiter und die Anfange stadtischer Sozialpolitik in Köln (Bonn, 1914).

Archief | 1935 | | pagina 214