154 bedrijf merkwaardige uitzondering op de middeleeuwsche gebondenheid vrij gegeven1). In 1503 wordt het gilde weer genoemd2), al blijft natuurlijk de mogelijkheid open, dat hiermede de andere broederschap is bedoeld. In 1523 was het in ieder geval stellig herleefd toen werd, om een eind te maken aan de dagelijks ondervonden moeilijkheden, ontstaan doordat nooit een ,,taux, ordonnantie noch statuyt" was ge maakt op het loon, een regeling hieromtrent getroffen3). Een tarief werd vastgesteld voor het „werken" in de veelsoortige goederen, die het Middelburgsche handelsleven meebracht zout4), weed, ijzer, zuidvruchten, graan, hout en andere waren uit het Noorden en Oosten. Op de politieke aspiraties van het gild werd echter, terzelfder tijd, stevig de domper gezet5). Dat ook hen de middeleeuwsche gildengeest niet vreemd was, blijkt uit het besluit van wet en raad van De cember 1535, dat zij de kooplieden niet hadden te hinderen noch eenig recht hadden op belooning, wanneer deze het aangevoerde fruit op het water deden overschepen, zonder dat dit aan land werd gebracht 6). Ook andere moeilijkheden deden zich voor. Zoo ontbrandde in 1558 een typisch-middel- eeuwsche strijd tusschen het gilde en de kraanmeesters over de vraag, aan wie van beiden het „opslaen, wercken ende besteeden van den staelvaten, pruymvaten, carinthevaten ende diergelijcke" toekwam, waarin wet en raad na ampele beraad slaging een beslissing namen ten gunste der arbeiders 7). Dan, deze gunstige gezindheid zou niet duren. „Naerdien groote, menichfuldighe dachten an bailliu, burgermeesters, schepenen ende raden deeser stadt gecommen ende aengegeeven zijn geweest van de groote ongeregeltheeden ende misbruycke. gedaen by den arbeyders deeser stadt", daarin bestaande, dat zij, ondanks de vaststelling van hun loon door de overheid, zich niet ontzagen den vreemden koopman ,,te extorqueeren 1) Bronnen III no. 325 1. 2) t.a.p. no. 408. 3) t.a.p. no. 498. 4) Kort daarop werd het loon der zoutwerkers en zakkendragers te Arnemuiden bij afzonderlijke ordonnantie geregeld. 5) Bronnen I no. 53. 6) Bronnen III no. 550. 7) t.a.p. nos. 747, 748.

Archief | 1935 | | pagina 220