157 haringreederij zich begon te ontplooien. De toen afgekondigde regeling 1vertoont het gebruikelijke beeld wijze van pakken, keurmeesters, brand, beëediging der pakkers. Merkwaardig is, dat ook de kuipers als beëedigde pakkers konden fun- geeren, wier optreden echter den kooplieden allerminst be viel2). In 1565 werd een nieuwe, nog uitvoeriger ordonnantie op het bedrijf vastgesteld3). De naleving schijnt echter ook nu te wenschen te hebben overgelaten. Althans, in het voor jaar van 1567 was Middelburg genoopt zich met andere Zeeuwsche steden weer tot Keulen te wenden in verband met klachten over ..abuyzen in den harinck ende tzouten van dien" 4 De pakkers van het fruit, waaronder, naar reeds werd opgemerkt, zuidvruchten moeten worden verstaan, die hier werden overgescheept, vormen in het geheel der beroepen een schier even exotische noot als de waren, die zij verwerkten het deden in het complex der artikelen van het Middel- burgsch-Arnemuidsche handelsleven. Reeds in 1497 werd hun arbeid geregeld. Verboden werd oud fruit te mengen onder nieuw of andere vervalsching te plegen8) in 1525 werd wederom ernstig over misbruiken geklaagd, en werd de ordonnantie verscherpt, daar de goede ,,fame ende renomé" der stad er mee gemoeid was. Alleen gezworen pakkers, door de regeering der stad aangewezen, mochten het fruit han- teeren de vijgen moesten boven en beneden even goed zijn, en niets mocht worden gedaan om hen beter te doen schijnen dan zij waren ook ten aanzien van de rozijnen werd tegen misbruiken gewaakt en werd o.a. voorgeschreven, een be paalde soort niet te pakken in korven ,,met een andere gepakt, maer elc in zijn gerechte corfven" 6). Weinig in aantal feitelijk (ten slotte slechts één, aan wien het „officie" in 1545 voor zijn leven werd verpacht 1Bronnen III no. 542. 2) t.a.p. nos. 631 16, 663, 664, p. 578 n. 2, no. 871. 3) t.a.p. no. 825. 4) Hapke, Akten II nos. 512, 516. 5) Bronnen III no. 378. 6) t.a.p. no. 514.

Archief | 1935 | | pagina 223