161 vankelijk Middelburg hebben bereikt, doch hoe de haven er in den beginne uitzag en waar deze precies lag, daaromtrent tasten wij volmaakt in het duister. Later werd, aanvankelijk buiten de stad gelegen, de haven gegraven, die nog thans nu als het bekende droogdok aanwezig is. Na de uitbrei ding der stad in 1254 was men wegens opslibbing 1ver plicht, er een dam in aan te leggen. Omstreeks 1365 werd een deel dier haven, tot de (latere) Dampoorten2), binnen Middelburg gebracht door een uitbreiding, die den oorspron- kelijken cirkelvorm der stad verbrak3). Haar oevers, de beide zijden van den dusgenoemden Dam, waren sindsdien het brandpunt der Middelburgsche handelsbedrijvigheid. Later werd ook het stuk der Arne, dat thans als Rouaansche kaai bekend is, genormaliseerd, over welke haven wij nog te spre ken komen. In de tweede helft der 15e eeuw was een- en andermaal van havenplannen bij Arnemuiden sprake, maar voortgang schijnt het werk noch in 1451, noch in 1486 te hebben ge had4). Omstreeks 1525 echter was de toestand onhoudbaar geworden. De stadsregeering, overwegende dat de koopman schap achteruit ging „overmits dat de havene hair streckt zeer lanc ende erom" één blik op de bekende kaart van Jacob van Deventer toont de aannemelijkheid dezer klacht waardoor de kooplieden gelegener havens gaan opzoeken, besloot in December 1526 de haven „te rechten ende te corten", en machtigde tot den aankoop van de noodige gron den5). Zulks geschiedde, en landmeters uit Vlaanderen en uit Schouwen werden in den arm genomen om advies te 1Dit wel echt Zeeuwsche gevaar, dat de haven bedreigde, maakte reeds vroeg baggerwerk noodig. De stadsrekening van 1435 vermeldt een mol met ijzeren tanden, die voor uitdieping werd gebezigd, zie Kesteloo, Stadsrekeningen (Archief Zeeuwsch Gen. V 2 p. 189). 2) Ter plaatse ongeveer der Schuitvlotstraat aan de noordzijde, van het huis G 105 aan de zuidzijde. 3) Zie deze ontwikkeling voorgesteld op de verschillende kaartjes bij Dommisse, a.w. in fine. 4) Bronnen II p. 339, 386. 5) Bronnen III no. 521. Archief 1935 11

Archief | 1935 | | pagina 227