168 gewisseld1). Het was in dezen strijd, dat Middelburg de onderlinge verhouding zoo sprekend typeerde met de bekende vergelijking van den zak de gesteldheid van Middelburg ,,est comme ung sacq, le ventre represente la ville et la gueulle du sacq la place d Armude, laquelle du sacq coppee, la reste seroit inutille et de nul fruytMaar ook de andere zijde dezer twee-eenheid wordt genoemd te Arnemuiden is wel de handelsbeweging, maar te Middelburg het kapitaal en daar wonen de kooplieden, ,,car il y a telz marchanz en Middel- bourg, dont les deux d'iceux font plus de marchandise de leurs propres deniers, que tous les manans d'Armude en general". De genoemde sententie bevestigde de opperhoogheid der Arnestad, en slechts geringe bevoegdheid werd den bewoners van Arnemuiden gelaten enkele bedrijven, vrnl. in verband met de approviandeering der schepen, werden hun toegestaan, en dan nog onder beperkende bepalingen van balans- en kraandwang. In 1538 werd bij sententie van den Grooten raad eenige verlichting verkregen2), doch een poging, om door betaling van een aanzienlijke som gelds van Karei V ont koming aan het Middelburgsche juk te verwerven, faalde3). Eerst in 1572 kreeg Arnemuiden zijn kans. Kan het verwon deren dat het, zoodra het eerste gerucht van den opstand over de Zeeuwsche landen ging, de partij van Oranje koos, blij aldus den band met het gehate en hardnekkig aan den koning getrouw blijvende Middelburg te kunnen ontvluchten Maar totdat de toen geschiede veranderingen de verhouding tus- schen beiden, ten nadeele van het overwonnen Middelburg, grondig wijzigden, was Arnemuiden als een deel der Arne stad te beschouwen. 1) Bronnen I nos. 652, 653 De Stoppelaar, Inventaris nos. 1441, 1444, 1447. Dat het graven der haven van 1532'35 een uitvloeisel was van het streven, van Arnemuiden geheel onafhankelijk te worden, gelijk Kesteloo, a.w. p. 8 beweert, staat m.i. niet geheel vast. Naar wij boven zagen, was reeds in 1451 en 1486 sprake van havenverbetering, en wel te Arne muiden. en het graven van het kanaal was vooral noodzakelijk wegens de toenemende onbevaarbaarheid der Arne. 2) Bronnen I no. 663 zie ook no. 664. 3) Kesteloo, a.w. p. 7.

Archief | 1935 | | pagina 234