XVII er in 1791 niets anders over dan een zeker klein verwuitd vertrekje, dat nog toen ter tijde onder den naam van de kapel bekend was. De tweede vraag is niet zoo licht te beantwoorden. Uit het bovenstaande volgt, dat de graven in ieder geval van vóór 1574 moeten dateeren, en wel niet ouder kunnen zijn dan de tweede helft der veertiende eeuw. De constructie van het graf geeft geen nauwkeurig te bepalen aanwijzing. Wij mee- nen echter niet mis te tasten, wanneer wij de veronderstelling uiten, dat deze graven dateeren uit de vijftiende eeuw.' Tot zoover de berichtgever der Middelburgsche Courant, die overigens verwijst naar de soortgelijke graven, te Waarde gevonden (Archief 1929 p. VII sqq.Aan zijn mededeelingen kan het volgende toegevoegd worden. De beide wanden hebben elk een breedte van 80 cM. en een grootste hoogte van 90 a 95 cM. Zij zijn gemetseld uit baksteenen van ongeveer 24 X 113^2 X 5x/i cM. Los bijge voegd waren zes baksteenen van ongeveer 29 X 14)^ X 6 cM., afkomstig van hetzelfde terrein en vermoedelijk van de zelfde graven. Merkwaardigerwijze zijn deze formaten de zelfde, die ook in de graven te Waarde verwerkt waren. In deze laatste zijn geen kisten aangetroffen. De wanden zijn aan de binnenzijde van het graf wit ge pleisterd. De kruizen, welker vorm men in fig. 3 duidelijk ziet, waren bij aankomst in vochtigen toestand goed zichtbaar, doch zijn in het museum sterk verbleekt. G. A. Laagland 'In de Kerk' (Amsterdam z. j. F. H. J. Bekker) pl. 2 fig. 9 beeldt dezen vorm van kruis af als 'consecratiekruis op den binnen kant der muren'. Het is ons niet gelukt meer erover te weten te komen, in welke gevallen deze vorm van kruis gebezigd werd. Mr. R. Fruin. 1901, 'Archief der O. L. Vr.-Abdij te Mid delburg'. Regest No. 38, Anno 1252, maakt melding van Eustachius, prior van het klooster der Augustijner Heremieten te Middelburg op dit bericht, ouder dan de boven aangehaalde stadsrekening, heeft P. K. Dommisse, Archief Z. G. 1904 p. 50 reeds de aandacht gevestigd. Archief 1935 h

Archief | 1935 | | pagina 25