210 eene pauselijke bul voor het Mariaklooster te Middelburg bevestigt. En inderdaad bestaat er eene tweede dergelijke bul, eveneens van 26 Augustus 1401. Het oorspronkelijke stuk berust nog steeds in het abdijarchief 1 Bij dit charter geeft paus ,Bonifacius IX aan den abt het recht om in het klooster en de daaronder ressorteerende kerken en geestelijke plaatsen de priestergewaden enz. te zegenen, de kelken te wijden, de kerken en kerkhoven te zuiveren en de lagere orden te schenken. Het komt mij voor, dat de beide gelijkgedateerde oorkonden onverbrekelijk samenhangen en elkander aanvullen. Dat haar inhoud niet in één stuk vereenigd is, zal berusten op de kanonieke onderscheiding tusschen de potestas ordinis, de macht tot het verrichten van sacramenteele handelingen, en de potestas iurisdictionis, de regeeringsmacht2). Mèt de jurisdictie ontnam de Paus ten opzichte van de abdij aan den bisschop eenige voorbehouden rechten, iura reservata, behoo- rende tot de bisschoppelijke potestas ordinis 3en schonk die aan den abt van het klooster. Het is dus waarschijnlijk, ja zoo goed als zeker, dat het sterk geschonden concept de bisschoppelijke bevestiging van het in het abdijarchief bewaarde charter d.d. 26 Augustus 1401 heeft ingehouden, ter aanvulling van de erkenning der exemptie uit de jurisdictie van den bisschop. II. Dat de abdij den bisschop verzoekt uitdrukkelijk een haar door den Paus geschonken voorrecht te erkennen en te be vestigen. is iets zeer eigenaardigs. Een tweede voorbeeld daarvan is mij niet bekend. Het opmaken van de besproken concepten moet dus eene bijzondere oorzaak hebben gehad. Welke deze oorzaak was, is wel te begrijpen. De ontdekte stukken belichten een allermerkwaardigst tijdperk van onze geschiedenis. Het is even schilderachtig als verward, even 1) Fruin, a. w„ blz. 42, no. 9. 2) Zie voor deze onderscheiding Heiner, a. a. Orte, S. 157, 3) Zie Heiner, a. a. O., S. 295.

Archief | 1935 | | pagina 278