212 dwong Jan van Brabant hem het ruwaardschap, de feitelijke heerschappij, over Holland en Zeeland op te dragen. Philips evenwel had zich misrekend. Den 31 Augustus 1425 wist Jacoba uit het kasteel van Gent te ontsnappen en een paar dagen later verscheen zij temidden van hare Hoek- sche getrouwen te Schoonhoven. De stad had, evenals Gouda, Oudewater, Dordrecht en Zieriksee, geweigerd Philips te huldigen en daarvoor juist een langdurig maar vruchteloos beleg doorstaan. Eenige weken gingen voorbij met toerustingen van beide partijen. Maar op den 21 October 1425 behaalden de Hoek- schen te Alphen eene overwinning op de troepen van Philips, en dit prikkelde den moed van Jacoba's gemaal dermate, dat hij zijn lang beraamd plan van eene nieuwe descente naar de Nederlanden doorzette. In den bloedigen slag bij Brouwers haven op den 13 Januari 1426 echter werden de Engelsche vloot en het Engelsche leger door den Bourgondiër verslagen. Ook Utrecht en Gelder geraakten bij den oorlog betrokken. In October 1423 overleed de bisschop van Utrecht, Frederik van Blankenheim 1De belangrijkste candidaten voor den vacanten zetel waren Rudolf van Diepholt, gesteund door de Hoeksche partij der Lichtenbergers, en Zweder van Culen- borg, die de partij der Lockhorsten, zooals de Kabeljauwsch- gezinden in Utrecht heetten, was toegedaan. Diepholt werd door de kapittels gekozen, maar de Paus, Martinus V, vernie tigde het besluit en benoemde tot bisschop eerst Rhabanus van Helmstad, bisschop van Spiers, vervolgens den Utrechtschen domproost Zweder van Culenborg, die gebruik maakte van de depressie der Hoekschen tengevolge van Gloucester's te rugtocht uit Henegouwen en Jacoba's gevangenschap. Hij vermeesterde Amersfoort, Rhenen en Terhorst. De ster van Bourgondië rees zóó hoog, dat ook de stad Utrecht met Zweder in onderhandeling trad. Den 21 Augustus 1425 hield de Culenborger zijn plechtigen intocht in de 1J. de Hullu, Bijdrage tot de geschiedenis van het Utrechtsche schisma, biz. 1. Ook voor het vervolg is dit werk herhaaldelijk gebruikt.

Archief | 1935 | | pagina 280