213 bisschopsveste. En na den slag bij Brouwershaven zocht en vond hij steun bij Philips van Bourgondië, die van den Paus opdracht had ontvangen om den bisschop in zijne macht te bevestigen. Deze slaagde er niet in zich te doen erkennen in het Over- sticht. Overijsel, Deventer, Kampen en Zwolle met de geheele ridderschap hielden de zijde van de Hoekschen. Zweder be antwoordde deze ongehoorzaamheid door het uitspreken van het interdict, d.w.z. het verbod aan de geestelijken om hunne functiën uit te oefenen. Hier en daar werden uit eerbied voor den Paus en den bisschop de kerken gesloten, maar de wereldlijke overheid eischte heropening, zoodat de grootste verwarring begon te heerschen. Ondertusschen wies, door en na de overwinning te Alphen, de invloed der Hoekschen. Terwijl Zweder tijdelijk te Amers foort vertoefde, maakte heer Jan van Renesse met als mon niken verkleede helpers zich den 19 Juni 1426 bij verrassing meester van de stad Utrecht. Onmiddellijk volgde Rudolf van Diepholt. Toen Zweder van den gelukten aanslag vernam en naar Utrecht reed, waren de poorten gesloten en weigerde men hem den toegang. Een middel om het Hoeksche gevaar in Utrecht te keeren meende Philips van Bourgondië te vinden in het sluiten van een bondgenootschap met hertog Arnold van Egmond, den anti-keizerlijken beheerscher van Gelder. Men besloot het Nedersticht, het eigenlijke Utrecht, en Jacoba's vestingdrie hoek Schoonhoven, Gouda, Oudewater, eenvoudig uit te hon geren door eene blokkade. Maar de Hoekschen zaten niet stil. Zij riepen Diepholt uit tot hun regent. En ook de geestelijkheid in Utrecht bekom merde zich niet meer om Zweder's bevelen. Amersfoort, diens laatste steunpunt, viel door een onverhoedschen aanslag den Diepholters toe. Zoo waren in het laatst van 1426 geheel het Neder- en het Oversticht in handen van de Hoekschen. Hoe reageerde nu Zeeland op dit alles Een deel van den adel, Cruiningen, Haemstede, Reimers- waal, Renesse en andere geslachten, alsmede het platteland.

Archief | 1935 | | pagina 281