214 waren Hoeksch. Zieriksee wilde afwachten welke partij ten slotte de overwinning zou behalen. Walcheren en Middelburg stonden sterk onder den invloed van de Borseles, die zonder uitzondering Kabeljauwschgezind waren. De abt van Middel burg, de stad Middelburg en de heer van Borsele van Veere vormden het dagelijksch bestuur van het eiland en van Zee land. Ja, de overwegende invloed van den Veerschen heer onder den adel groeide op den duur uit tot een officieel eerste- edele-schap. Toch werd Jacoba den 31 Juli 1417 te Middel burg als wettige landsvrouwe gehuldigd1). Maar ook de huldiging van Jan van Beieren ondervond geene moeilijkheden (26 April 1420) 2). En toen Humphrey van Gloucester om streeks Nieuwjaar 1426 met eene vloot bij Schouwen ver scheen, zond Middelburg ongeveer 300 gewapenden om Philips van Bourgondië tegen de Hoeksche strijdkrachten bij te staan3). De voornaamste Zeeuwsche Hoekschgezinde edelen sneuvelden in den slag bij Brouwershaven op den 13 Januari en nog geen maand later huldigde Middelburg den over winnaar Philips (10 Februari) als ruwaard en oir (erfge naam) van Zeeland4). Kort daarop (1 Maart) ontsloeg Jan van Brabant Zieriksee van hare onderdaansplichten ten be hoeve van Philips en na een kort beleg ging de stad over aan Bourgondië (13 Maart). Zeeland als gewest stond sindsdien geheel aan Philips' zijde. Voor de geestelijkheid was de toestand gecompliceerder. Zij toch behoorde niet slechts tot Zeeland maar ook tot het bisdom Utrecht, dat zwaar te lijden had onder het schisma, de kerkelijke verdeeldheid. Het abdij-archief bewaart eene oorkonde van Philips d.d. 13 Februari 1426 5), waarbij de vorst, toen nog te Middelburg vertoevende, den abt en het klooster in zijne bescherming 1) H. M. Kesteioo, De stadsrekeningen van Middelburg, 13651449, in Archief v. h. Zeeuwsch Genootschap der W., V, 2e stuk, blz. 300. 2) Kesteioo, a. w., blz. 304. 3) Kesteioo, a. w„ blz. 308. 4) Kesteioo, a. w., blz. 308. 5) Fruin, a. w., blz. 314, regest no. 697.

Archief | 1935 | | pagina 282