215 neemt en de voorrechten, hun geschonken door vroegere graven van Holland en Zeeland, bevestigt. De veronder stelling ligt dus voor de hand, dat de clerus bisschop Zweder van Culenborg aanhing, die werd gesteund door den Paus en den hertog van Bourgondië. Zweder's macht was echter spoedig gebroken. De Hoekschgezinde partij werd den 19 Juni 1426 meester van de stad Utrecht en den 26 Sep tember hield de tegencandidaat, de postulaat Rudolf van Diepholt, er zijn intocht. De aan Zweder trouw gebleven Utrechtsche kanunniken vestigden zich te Arnhem. Een beleg van Amersfoort onder persoonlijke leiding van Philips, in October 1427, had geen succes en ook alle pogingen van den Gelderschen hertog om Diepholt te verdrijven en Zweder in zijne macht te herstellen, faalden. Tot Februari 1428 duurde de verwoestende burger oorlog. Den 3 Juli verzoenden zich Jacoba en Philips te Delft en in dienzelfden tijd werd een wapenstilstand tusschen Utrecht en Philips van kracht. Nog in 1428 sloot de hertog van Gelder een bestand met Utrecht en in 1429 en 1430 kwamen de definitieve vredesverdragen tot stand. Met Zweder's macht was het toen voor goed gedaan. Zijne benoeming tot bisschop heeft Martinus V nimmer herroepen, maar de Paus overleed reeds den 20 Februari 1431. Zijn opvolger, Eugenius IV, keerde zich aanvankelijk eveneens tegen Rudolf van Diepholt. Spoedig echter erkende hij den postulaat en bij bul van 9 December 1432 bevestigde hij hem als bisschop van Utrecht. Zweder werd benoemd tot bisschop van Cesarea in partibus infidelium. Hij was nog in 1431 naar Bazel gereisd om een beroep te doen op het aldaar vergade rend concilie. Den 22 September 1433 overleed hij te Bazel x). Al mag men veilig aannemen, dat de bezwaren, opgesomd in een manifest der Staten van Utrecht 2), wat zijn aangedikt, er blijkt toch met voldoende zekerheid uit, dat Zweder een bijzonder willekeurig heerscher was. Zijn oorlog tegen het 1) De Hullu, a. w„ blz. 89. 2) A. Matthaeus, Veteris aevi analecta, III. p. 631.

Archief | 1935 | | pagina 283