221 den neef van den Paus. Enkele dagen na Zweder's benoeming tot elect werd Colonna door den Paus aangewezen als op volger in de domproosdij. Dit alles past volkomen in het beeld, dat ons van paus Martinus V en van Zweder is overgeleverd. Een auteur, die stellig niet van partijdigheid mag worden verdacht, de recht zinnig Katholieke Ludwig von Pastor, schrijft „Für die Mit- glieder seiner Familie sorgte der Papst überhaupt in der reich- lichsten WeiseMaar hij kwam ais heerscher zonder land naar Italië, kon niet rekenen op den steun van den Romein- schen adel, nóch op de troepenaanvoerders, nóch op koningin Johanna van Napels, en was dus wel aangewezen op de hulp zijner bloedverwanten. „Damit soil nicht geleugnet werden, dasz Martinus V sich mehr als billig von der Liebe zu seiner Familie beherrschen liesz aber starker noch als diese Liebe wirkte bei dem Bestreben, die Macht der Colonna zu erhöhen, das Bedürfnis der eigenen Sicherheit" 1). Duitschers, Zwitsers, Polen en zelfs Italianen laten zich uit over de geldgierigheid van het pauselijk hof onder Mar tinus V 2). In een brief aan den Roomsch-koning uit het jaar 1429 3 schrijft bv. een Italiaansch berichtgever ,,En zooals U weet verkrijgt men aan het hof te Rome met geld geheel wat men wil" 4 In verband met dit alles trok het sterk mijne aandacht, dat Prospero Colonna, die in 1425 eerst zestien jaar oud was5), zich in de procuratie op Uten Enghe tooit met den titel ..prepositus prepositure Mensismarcii nuncupate in ecclesia Valentina" proost der proosdij, genaamd van de Maand Maart, in de Valentijnsche kerk. Toen ik omtrent deze proosdij niets kon vinden, vroeg ik 1Pastor, a. a. O., S. 239. 2) Pastor, a. a. O., S. 254. 3) Aangehaald bij Pastor, a. a. O., S. 254. 4) E come saviti in corte de Roma cum el denaro obtene quello se vole intieramente. 5) Dit volgt uit eene mededeeling bij Gregorovius, a. a. O., S. 28.

Archief | 1935 | | pagina 289