222 Dom L. H. Cottineau, O. S. B., te Farnborough, die de uit gave voorbereidt van een Répertoire des Abbayes et Prieurés de l'Ordre de Saint Benoit etc., of zich in zijn apparaat mis schien eene aanteekening bevond, die licht kon brengen. De heer Cottineau antwoordde, dat de bewuste proosdij hem onbekend was, maar merkte verder op, dat, indien de woorden in ecclesia Valentina het diocees aanwezen, Valencia in Spanje zou kunnen bedoeld zijn. Dit spoor volgend schreef ik aan den heer Fernando Ferrar. directeur van het regionaal archief te Valencia. En zie, toen werd inderdaad het raadsel opgelost Uit de mededeeling van den heer Ferrar blijkt het volgende. Koning Jacobus 1 bedacht de kathedraal te Valencia zóó rijkelijk met schenkingen, dat een bijzonder beheer der inkom sten van de mensa capitularis, de tafelgoederen van het ka pittel, noodig werd. Daarom richtte de bisschop van Valencia, Andres Albalat, in overleg met het kapittel ten jare 1259 twaalf proosdijen op, die de namen ontvingen van Januari. Februari, Maart enz., omdat elk der proosten gedurende eene bepaalde maand van het jaar de tafelgoederen zou beheeren. Deze prebenden zetten zich in den loop der tijden onmatig uit. Toen de later heilig verklaarde Thomas van Villanueva. aartsbisschop van Valencia, de overdaad der proosten zag, hief hij de proosdijen op en gaf hare inkomsten aan de mensa capitularis. Alleen de proosdij van Februari bleef bestaan en was lange jaren in het bezit der hertogen van Gandia, totdat Thomas van Barja met het bestuur der stad Valencia overeen kwam, dat zijne proosdij-inkomsten werden bestemd tot het instellen en onderhouden van leerstoelen der Universiteit. De laatste regeling werd goedgekeurd door koning Philips 11 en paus Sixtus V in 1585, waardoor ook de proosdij van Februari tot opheffing kwam. In hare plaats werden niet minder dan achttien nieuwe proosdijen opgericht om het nieuwe doel ermede te verwezenlijken. Toen Prospero Colonna in 1425 de domproosdij te Utrecht verwierf, bezat de zestienjarige jongeling dus reeds eene der proosdijen van het kapittel te Valencia en wel die van de

Archief | 1935 | | pagina 290