2 één blik op de oudste kaarten 1doet zien, verbonden met de toen nog geen twee kilometer van de stad verwijderde open zee het opwassen van het Nieuwland, gevolgd door de bedijking in 1631 en volgende jaren2), heeft de Middelburg- sche waterweg zwaar benadeeld en de oorspronkelijke zeestad langzamerhand tot landstad doen veranderen. Met groote opofferingen hield Middelburg de verbinding met het rijkdom brengende element open, totdat tenslotte de strijd moest worden opgegeven3). In 1816 werd een nieuw kanaal naar zee gegraven, thans in de richting Veere, waarop groote ver wachtingen waren gebouwd, doch vergeefs. De veranderde economische verhoudingen, die het verkeer samentrokken in enkele goed toegeruste havens, gaf aan het steeds ongunstiger gelegen Middelburg geen kans. Als erfgenaam van een niet onbelangrijk verleden, als bestuurs- en marktcentrum en als architectonisch openluchtmuseum leeft thans de grijze Arne- stad haar moeizaam leven voort Men kan de ontwikkeling van Middelburg als handelsstad, die zich over een periode van bijkans zes eeuwen uitstrekt, in twee tamelijk scherp onderscheiden perioden verdeelen. De eerste loopt van de oudste tijden tot het beleg, dat in 1572 rond de stad werd geslagen de tweede periode vangt met het jaar 1574, toen Oranje Middelburg veroverde, aan en omvat vrnl. de 17e en 18e eeuw. De Fransche tijd gaf Middelburg een klap, waarvan het zich niet meer heeft hersteld. In den loop der 19e eeuw gingen de laatste sporen der instellingen, waaraan in den goeden tijd de bloei der stad had gehangen, voor goed ten onder de Middelburgsche Commercie-Com- pagnie, in 1720 opgericht, beëindigde in 1889 haar bedrijf in de scheepswerf, die de oude scheepvaart reeds lang had 1Zie bv. de zeer instructieve kaart van Tsgrooten, gereproduceerd in M. van Empel en H. Pieters, Zeeland in den loop der eeuwen, tegenover p. 16, en de reproductie der kaart van c. 1500 hiertegenover. 2) Zie F. P. Polderdijk, Het eiland St. Joosland (Archief Zeeuwsch Gen. 1931, p. 1 vlg.). 3) Zie hiervoor H. van Oordt, De havens van Walcheren (Archief Zeeuwsch Gen. 1919, p. 53 vlg.).

Archief | 1935 | | pagina 66