3 vervangen na 1858 werden de koffie-veilingen der Neder- landsche Handel-Maatschappij (in zeker opzicht de voort zetting der Oost-Indische Compagnie), voor Middelburgs bloei in de tweede periode naast den slavenhandel van zooveel belang, niet langer aldaar gehouden in 1878 ging de Mid- delburgsche Wisselbank, opgericht in 1616, eindelijk teniet. En aan het langzame herstel van het economisch leven van Nederland na het midden dier eeuw had onze stad geen deel. Zooals reeds werd opgemerkt, vertoonen de beide perioden, waarin men de handelsgeschiedenis van Middelburg kan onderscheiden, een geheel verschillend karakter. Tengevolge van haar ligging aan het kruispunt van wegen, waarlangs het toenmalige inter-Europeesche handelsverkeer naar de Scheldedelta convergeerde, zich concentreerende te Brugge eerst, in Antwerpen daarna, is Middelburg gedurende de eerste periode a.h.w. als de voorhaven dezer emporia te be schouwen slechts een deel van het handelsverkeer richtte zich naar Middelburg zelfstandig. Gansch anders daarentegen was het karakter der tweede periode. Toen Antwerpen onder het gezag van den Spaanschen koning was teruggekeerd en de Kalvinistische kooplieden hun energie, hun kennis en hun kapitaal naar het Noorden overbrachten van de velen die zich te Middelburg vestigden, is Balthasar de Moucheron wel de bekendste nam de Arnestad een deel van zijn erfenis over, en werd een zelfstandig concentratiepunt in het Europeesch verkeer. Nieuwe handelsgebieden bovendien kwa men met Middelburg in contact naast en boven het verkeer met Engeland, Frankrijk en Zuid-Europa, die in de vorige periode zoo groote beteekenis hadden gehad, bracht nu de handel op Oost- en West-Indië nieuwe welvaart in de oude stad. Het oudste tijdperk valt op zijn beurt mede in twee ver schillende perioden uiteen, waarvan men de oudste, tot het midden van de 15e eeuw, met een enkel woord als de stapel periode zou kunnen karakteriseeren, gelijk men de tweede, na het teniet gaan van het moeizaam verkregen stapelrecht, de periode van het Walchersch transitoverkeer zou kunnen

Archief | 1935 | | pagina 69