5 Wagenaarstraat mag worden gesteld, uitgebreid tot den cirkel, waarvan de tegenwoordige binnengrachten en aan de oostzijde het Spui (thans Spuistraat) de begrenzing vormden. Dezen omvang heeft Middelburg eeuwenlang behouden alleen naar het Oosten kwam in de tweede helft der 14e eeuw nog een kleine uitbreiding tot stand, waarbij de haven (thans Dam en noordelijk deel van het dok) binnen de stad werd getrokken en waardoor de oorspronkelijke cirkel vorm werd verbroken de kaart van Jacob van Deventer, omstreeks 1550 juist vóór een nieuwe uitbreiding vervaardigd, geeft dezen toestand uitnemend weer1). Het oudste stuk, dat ons omtrent de economische ontwik keling van Middelburg eenigermate uitvoerig inlicht, is het privilege, door graaf Floris V in 1271 aan de broederschap der kooplieden verleend2). Hoewel men de stelling zou kunnen verdedigen, dat dit gildestatuut meer van belang is voor de algemeene economische geschiedenis der Middel eeuwen het heeft o.a. in den strijd over groothandel en kleinhandel in die periode3) een groote rol gespeeld dan dat het een beeld zou geven van handel en nijverheid in het toenmalige Middelburg4), zonder beteekenis voor het laatste 1Zie ook de instructieve kaartjes bij het boven geciteerd artikel van Dommisse. 2) Bronnen III, no. 2, Hansisches Urkundenbuch (verder afgekort H .U. B.) I no. 694. Prof. Huizinga (Burg en kerspel, p. 30 vlg.) maakt uit het levensbericht van S. Thiofridus gewag van relaties met Antwerpen (door de Middelburgers hun ..necessarii et dilectores" genoemd), die uit het einde der 1 le eeuw dateeren, doch waarover verder geen documenten bestaan. 3) Zie hierover G. von Below. Groszhandler und Kleinhandler im deutschen Mittelalter (Jahrbücher für Nat. Oekonomie und Statistik III Folge, band 20) p. 14, en de daar aangehaalde literatuur. 4) A. Doren, Untersuchungen zur Geschichte der Kaufmannsgilden des Mittelalters (Leipzig, 1893) p. 182, beschouwt het stuk als een document, dat ons een indruk geeft van de volheid van het stedelijk economisch leven van dien tijd als nauwelijks een ander ook H. van der Linden, Les gildes marchandes dans les Pays-Bas au moyen-age (Gent, 1896) p. 70 vlg., kent aan Middelburg's handel op grond hiervan reeds groote beteekenis toe; R. Hapke, Brügge's Entwicklung zum mittelalterlichen Weltmarkt (Berlin, 1908) p. 42, schijnt echter van meening.dat hierbij meer aan Vlaamsche, dan aan Walchersche toestanden moet worden gedacht.

Archief | 1935 | | pagina 71