11 en van Oost en West daar was de internationale markt plaats, waar de produkten der toenmaals bekende wereld gereede koopers vonden1). Zijn centrale ligging tusschen Frankrijk, Engeland en Duitschland, halverwege waar de handelsweg van Noord-Europa naar de Middellandsche zee werd gekruist door den weg van Engeland naar het vasteland (Keulen) 2), bestemde het land daartoe dan ook als het ware voor. Van het Zuiden kwamen de kooplieden der machtige Italiaansche handelssteden Venetië, Genua, Florence, hetzij over land, hetzij langs den zeeweg daarheen richtten de Bas- ken en de Bretons, stoute bouwers van de zee, zich met het ijzer, het zout en den wijn hunner bevrachters in Spanje en Frank rijk. De Hanze-kooplieden van den anderen kant kwamen of ,,butenomme", of „binnen dunendoch in beide gevallen langs Walcheren, naar Brugge. Ook een andere belangrijke Hanzestad, Keulen, was zoowel over land als langs den waterweg met Brugge in verbinding. En ook met Engeland onderhield deze stad levendige betrekkingen. Maar reeds vroeg vond een belangrijk deel van het verkeer van het eilandenrijk met het vasteland zijn weg over Walcheren, het bruggehoofd van Engeland naar het continent van alle vreemdelingen bezochten de Britten het meest de Middel- burgsche markten. Daarnaast richtte zich hun verkeer naar het in de 15e eeuw opkomende Antwerpen, eerst langs de Oosterschelde, later langs de Honte 3ook de met de Ant- werpsche ten nauwste samenhangende markten van Bergen- op-Zoom werden in grooten getale door Engelschen bezocht. Het was dan misschien ook wel voornamelijk dat Engelsche verkeer naar het vasteland, dat hertog Aelbrecht van Beieren op het oog had, toen hij in 1365 aan Westkapelle toestem ming gaf „vierboeten", bakens en vuurtorens dus, op te 1) Zie hiervoor H. Pirenne, Histoire de Belgique I, p. 255 vlg. R. Hapke, Brügge's Entwicklung zum mittelalterlichen Weltmarkt (Berlin, 1908) en: Der deutsche Kaufmann in den Niederlanden (Leipzig, 1911). 2) Over deze handelswegen, zie Hapke, Brügge's Entwicklung, p. 5 vlg. Z. W. Sneller, Walcheren in de vijftiende eeuw (Utrecht, 1916) p. 12 vlg. 3) Zie hiervoor t.a.p. p. 17 vlg.

Archief | 1935 | | pagina 77