13 schen te dwingen, hun uitwijking naar het dichtbij en gunstig gelegen Middelburg aan die stad een, althans tijdelijk, voor deel. Want meestal keerden de kooplieden vooral de Schotten, maar ook wel de Hanzeaten en anderen hebben die dwangmiddelen gebruikt weder naar het spoedig murw geworden Brugge terug. Terwijl dus Middelburg s bloei in de middeleeuwsche pe riode vrnl. te danken is aan het feit, dat het met Arnemuiden en de daarvoor gelegen reede a.h.w. de voor- of doorvoer haven van Brugge en later van Antwerpen is geweest, daarnaast heeft het, naast de zooeven genoemde meer tijde lijke vestigingen, toch ook zekere zelfstandige aantrekkings kracht op de vreemde schippers en kooplieden uitgeoefend. Zooals nog in bijzonderheden uiteen zal worden gezet, was in de Me eeuw de Engelsche wol- en lakenstapel hier inter- mitteerend gevestigd voor een wijnhandel werd het in de 16e eeuw de groote stapelplaats in deze streken, en ook voor andere artikelen, bv. zout, ontwikkelde het eigen beteekenis. Twee bronnen zijn het, die ons omtrent het oudere Middel- burgsche handelsverkeer vrij uitvoerig inlichten, nl. de ont- werp-accijnsordonnantie van 1325 1en het makelaardijtarief uit het begin der 15e eeuw2). Kent de eerste verschillende soorten van laken en wol, van wijn en bier, bontwerk en kramerwaren, het makelaardij tarief is omtrent de laatste veel uitvoeriger uit deze bron wint men in sterke mate een indruk van de universaliteit, die het Middelburgsche handels leven, van hoe betrekkelijk geringen omvang het nog maar was, reeds toen bezat3). Merkwaardig is dit stuk ook omdat het ons met een geheel andere groep van waren doet kennis maken, dan wij tot nog toe aantroffen. Het zijn vrnl. de produkten van Zuid-Europa en van den Levant, die hier naar 1) Bronnen II, no. 108. 2) Bronnen III, no. 122. 3) Het is van belang dit tarief te vergelijken met de enumeratie der landen, ..desqueux les marcliandiscs viengnent a Bruges" uit het laatst der 13e eeuw zie H.U.B. III. p. 419 n. 1. Zie ook tolrol van 1304, t.a.p. no. 624.

Archief | 1935 | | pagina 79