19 Ook de Portugeezen begonnen op het eind der 14e eeuw naar Middelburg te komen. In 1384 geraakte het schip van den dienaar van dom Jan, broeder van den koning van Portugal, van Lissabon met goederen van groote waarde op weg naar Middelburg, bij Wight aan den grond 4) Italiaan- sche kooplieden bevrachtten in 1386 twee Portugeesche sche pen van Middelburg2), vanwaar terzelfder tijd een Genuees lakens, genaamd „valenciens", naar Portugal zond3). Ook aan het vervoer van huiden (van Engeland) naar Middelburg hadden Portugeezen deel 4Op verzoek der stad verleende hertog Aelbrecht tijdens den Brugschen boycott, in 1390, ook aan hen een uitvoerig privilege5), waarbij hun het verblijf binnen Middelburg zoo aantrekkelijk mogelijk werd gemaakt. Ingeval van stranding werden zij vrijgesteld van de betaling der zeedrift en konden zij volstaan met het voldoen der „redelike coste bergloon zouden wij zeggen zij zouden niet meer tol betalen, dan van ouds gewoon was ingeval er oorlog uitbrak tusschen beide landen, zouden zij in lijf noch goed worden lastig gevallen, maar mochten „paysivelic" met schepen en koopmanschappen het land ruimen tevens werden regels omtrent hun berechting en afwikkeling der schulden gesteld. Verder werd hun toegestaan binnen Middelburg hun „stapel" te houden en een „overste" te kiezen, die recht mocht doen in „allen zaken, die vallen tusschen haren coepluden van sculden of anderen ghescillen van comanscepen". Wij treffen hier ook voor Middelburg een organisatie aan, die karakteristiek is voor de Middeleeuwen vestiging van buitenlandsche koop lieden in een vreemde stad, waar hun eigen leidslieden, krach tens het beginsel der exterritorialiteit a. h. w., niet volgens het recht der stad, maar volgens hun eigen recht de geschillen tusschen hun leden berechten 8). Wat de artikelen van dit Portugeesche verkeer betreft, het privilege noemt als zoodanig 1) Bronnen III no. 60. 2) t.a.p. no. 64. 3) t.a.p. no. 65. Zie ook no. 68, zending van dergelijke lakens door een Portugees naar Londen. 4) t.a.p. nos. 69, 76. 5) t.a.p. no. 99. 6) In 1383 was reeds een dergelijk voorrecht aan de Engelsche kooplieden geschonken, zie t.a.p. no. 56 8.

Archief | 1935 | | pagina 85