20 ijzer, was, olie, honing en konijnenvellen 1bij uitvoer er van moest het cancellioengeld waarover straks meer worden betaald. Of de opzet, den stapel der Portugeezen naar Middelburg te lokken, door de verleening van dit privi lege is geslaagd, kan niet met zekerheid worden beslist. Vast staat evenwel, dat in het begin dei 15e eeuw een- en ander maal hun aanwezigheid daar ter stede kan worden geconsta teerd. In September 1412 kwamen bij de regeering van Middelburg brieven in van de kooplieden van Portugal te Brugge, en in December kwamen zij persoonlijk over om eens te informeeren, welke kosten er aan verbonden waren hun goederen naar hier over te brengen. Maar het antwoord, dat hun kort daarop voor hun medegezellen te Brugge werd ge geven, verschaft overigens omtrent den afloop dezer bespre kingen geen uitsluitsel2). In October 1417 kwam een koop man van Lissabon 3) en in Augustus 1418 een andere Portu gees bij de wet het terrein eens verkennen 4maar de afloop hunner pogingen meldt ook thans de historie niet. In 1428 vinden wij hen gewikkeld in een proces5) in 1436 treffen wij schippers uit Lissabon aan, die van Engeland naar Mid delburg varen en vandaar naar hun land terugkeeren e). De Venetianen, die in de 13e eeuw over land naar Vlaan deren kwamen en sinds den aanvang der volgende eeuw met staatshulp een geregeld verkeer over zee naar deze streken waren begonnen 7komen in deze periode in Middelburg nog bijna niet voor. Wel droeg de senaat der stad, in 1385, aan den leider van een vloot van vier galeien tijdens moeilijk heden met Brugge op, in Vlaanderen aangekomen de „pa troons" der schepen en de kooplieden ten getale van twaalf te verzamelen en bij meerderheid van stemmen te doen uit maken in welke haven van Vlaanderen of Brabant of Middel burg men het anker zou uitwerpen, tenzij deze er toe mochten 1) In 1406 vervoeren zij zout, zie Bronnen III no. 123. 2) Bronnen II, p. 268, 269. 3) t.a.p. p. 284. 4) t.a.p. p. 288. 5) t.a.p. p. 300. 6) Bronnen III, no. 163. 7) Zie A. Schaube, Die Anfange der Venezianischen Galeerenfahrten nach der Nordsee (Hist. Zeitschrift C I (1908) p. 28 vlg.). De eerste reis had in 1314 plaats.

Archief | 1935 | | pagina 86