30 lieden daaraan hun goedkeuring schonken 1Op het eind van het jaar ontvingen zeven Londensche burgers, waaronder bovengenoemde William Brampton, een vrijgeleide van den hertog, meer in het bijzonder voor het verkeer naar Middel burg, op dezelfde voorwaarden als ook de stapeikooplieden hadden genoten2), welk privilege kort daarop tot alle En- gelsche kooplieden werd uitgebreid 3Hierdoor waren dus de voorrechten, verbonden aan den Engelschen stapel, weer in hun vollen omvang in werking gesteld, en dat de stapel weer te Middelburg gevestigd is geweest zou men kunnen opmaken uit een post uit de stadsrekening 1392/93, die mel ding maakt van een gratificatie, van stadswege betaald aan Thomas Appelby omdat ,,hi ghearbeit heft om den stapel hier te crighenin verband met de opgave, dat van 13 April 1392 tot denzelfden dag van 1393 te Middelburg 2216 zakken wol werden gewogen en uitgevoerd4). Blijvend is dit echter in ieder geval niet geweest. Want in December 1399 werden brieven gebracht van den graaf van Holland „roerende van den verzoeke van den staple van der wolle" 5in Mei 1403 werd een bode naar den Haag gezonden „met brieven van antwoerde, die onse lieve here beghaerde van den costen van den stapel van der wolle te gecrighene" B). Vond, in de 14e eeuw, de vestiging van den Engelschen wolstapel slechts intermitteerend te Middelburg plaats, wan neer de verhoudingen in Vlaanderen verplaatsing dringend noodzakelijk maakten, en keerde men zoo spoedig mogelijk naar het veel gunstiger gelegen Calais terug, in de eerste helft der vijftiende kreeg deze een ander karakter. In 1423 verleende de Engelsche koning aan de burgers van Newcastle- on-Tyne, en ook aan den graaf van Westmoreland, verlof een aantal zakken wol uit de noordelijkste graafschappen 1) Bronnen III, no. 98. 2) t.a.p. no. 103. 3) t.a.p. no. 104. 4) Bronnen II, p. 229. Vgl. Smit, Bronnen I, no. 725 7, die over een eenigszins andere periode uit de rentmeestersrekening een ander bedrag geeft. 5) Bronnen II, p. 237. 6) t.a.p. p. 242.

Archief | 1935 | | pagina 96